مهدکودک شقایق
روانشناسی کودک را در چه فضاهایی می توان بررسی کرد؟

روانشناسی کودک را در چه فضاهایی می توان بررسی کرد؟

1 1 1 1 1

وقتی شما به رشد کودک فکر می کنید، چه چیزی به ذهنتان می آید؟ احتمالاً شما نیز مانند بیشتر افراد در مورد فاکتورهای درونی که بر نحوه ی رشد کودک تاثیر می گذارند فکر می کنید مانند ژنتیک و ویژگی های شخصیتی. در هر حال، رشد شامل بیش از تاثیری ست که فاکتورهای داخلی بر روی او می گذارند. فاکتورهای محیطی مانند روابط اجتماعی و فرهنگی که ما در آن زندگی می کنیم نیز نقش اساسی در رشد کودک ایفا می کنند.

برخی از مفاهیم اصلی که ما نیاز داریم در بررسی روانشناختی کودک در نظر بگیریم عبارت است از: روانشناسی کودک در فضاهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که در ادامه به توضیح هرکدام از آنها می پردازیم.

روانشناسی کودک در فضاهای اجتماعی

روانشناسی کودک در فضای فرهنگی

روانشناسی کودک در فضای اقتصادی

چگونه والدین کودک می توانند نیازهای روانشناختی کودک را ارضا نمایند؟

 

 

 

 

 


روانشناسی کودک در فضاهای اجتماعی

روابط با همسالان و بزرگسالان بر نحوه ی تفکر کودک، یادگیری او و رشدش تاثیر می گذارد. خانواده ها، مدارس و گروه های همسالان همگی نقش مهمی در زمینه ی روانشناسی اجتماعی کودک ایفا می کنند. بسیاری از مشکلاتی که یک فرد بالغ در محیط های اجتماعی با آنها سر و کار دارد از جمله عدم اعتماد به نفس یا عدم توانایی در برقراری ارتباط با سایر افراد و حتی مشکلات زناشویی، ناشی از عدم تامین نیازهای روانشناختی اجتماعی او در دوران کودکی است.

 

نقش مهد در تربیت کودک از نظر روانشناسی

 

 

روانشناسی کودک در فضای فرهنگی

فرهنگی که یک کودک در آن زندگی می کند، در مجموعه ای از ارزش ها، عادات و فرضیات مشترک و روش های زندگی که بر رشد او در سراسر زندگی تاثیر می گذارد نقش مهمی دارد. ثابت شده است که فرهنگ نقش مهمی در نحوه ی روابط کودک با والدین، نوع و میزان تحصیلات و مراقبتی که دریافت می کند دارد. فرهنگی که شما کودکتان را با آن تربیت می کنید می تواند بر بسیاری از تصمیمات زندگی او در آینده نیز تاثیر عمیقی بگذارد.

 

 

روانشناسی کودک در فضای اقتصادی

زمینه ی اقتصادی می تواند نقش مهمی در رشد کودک ایفا کند. وضعیت اقتصادی بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله میزان تحصیلات افراد، میزان درآمد، شغل و مکان زندگی شان می باشد.
کودکانی که در خانه های با وضعیت اقتصادی مرفه رشد می کنند در بخش های مختلف زندگی فرصت های بیشتری در اختیارشان قرار می گیرد در حالی که افرادی که در خانه های با وضعیت اقتصادی ضعیف زندگی می کنند ممکن است دسترسی کمتری به امکاناتی مانند بهداشت و درمان، تغذیه ی صحیح و تحصیلات عالیه داشته باشند که تمام اینها شرایط زندگی او در آینده را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

روانشناسی کودک

وجود مشکلات در وضعیت اقتصادی خانواده می تواند تاثیرات زیادی بر دوران بزرگسالی کودک داشته باشد. عدم اعتماد به نفس، رنج بردن از مشکلاتی جسمی، عدم موفقیت در اشتغال و داشتن مشاغل سطح بالای اجتماعی و... از نتایج زندگی کودک در شرایط اقتصادی ضعیف است که خود زمینه ساز بسیاری از مشکلات می باشد.
به یاد داشته باشید هرسه زمینه به شدت با هم در تعامل هستند. اگرچه ممکن است کودک به دلیلی وضعیت اقتصادی ضعیف فرصت هایی کمتری داشته باشد، اما غنی سازی روابط اجتماعی و پیوندهای فرهنگی قوی می تواند به اصلاح این عدم تعادل کمک کند.

 

روانشناسی کودک چیست و چه اهمیتی در زندگی کودک دارد؟

 

 

چگونه والدین کودک می توانند نیازهای روانشناختی کودک را ارضا نمایند؟

سه زمینه ای که در بالا توضیح دادیم بسیار گسترده و شامل نکات و موارد زیادی است. والدین می توانند به کمک روانشناس و مطالعه ی فردی به این نیازها اشراف پیدا کرده و بتوانند نقش مهمی در تامین آنها ایفا کنند. رفع مشکلات روانشناختی کودک توسط والدین به مراتب از طریق روانشناسان راحت تر است زیرا کودک احساس آرامش و امنیت بیشتری در کنار آنها دارند.

اولین کاری که والدین می توانند در کمک به رفع مشکلات روانشناختی کودکشان انجام دهند، افزایش سطح آگاهی شان نسبت به وضعیت و مشکلاتی است که می تواند در سر راه او قرار داشته باشد. این کار در وهله ی اول می تواند با مطالعه ی کتب روانشناسی کودک و مشاده ی ویدئوهای آموزشی انجام شود که امروزه به آسانی در اینترنت در دسترس هستند.

 

روانشناسی کودکگام بعدی مشاوره با یک روانشناس کودک است. او می تواند شرایط کودکتان و کمکی که از دست شما در بهبود او برمی آید را توضیح داده و اینگونه شما بتوانید نقش موثری در بهبود فرزندتان داشته باشید.
والدین باید بدانند تنبیه و تحقیر راه حل مناسبی برای رفع این مشکلات نیست و به همان میزان بیش از حد آسان گرفتن به کودک نیز می تواند با مشکلات زیادی همراه باشد.

 

روانشناسی کودک


افراط و تفریط در مسائل تربیتی می تواند اثرات جبران ناپذیری بر آینده ی کودک داشته باشند. والدین باید بدانند در عین حال که تلاش برای رفع مشکلات کودک خود دارند باید مطمئن شوند که کودک کاملاً از عشق و محبت آنها و نیت دلسوزانه شان مطلع است.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, شخصیت کودک, ایمنی کودک, مراقبت از کودک, مشکلات رفتاری کودکان, رفتار کودک, رابطه با کودک, مهدکودک شقایق, موفقیت کودک, بهترین مهدکودک تهران, احساسات کودک, روانشناسی کودک در فضای اجتماعی, روانشناسی کودک در فضای فرهنگی, روانشناسی کودک در فضای اقتصادی , روانشناس کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید