مهدکودک شقایق
نقش مهد در تربیت کودک از نظر روانشناسی

نقش مهد در تربیت کودک از نظر روانشناسی

1 1 1 1 1

مهدکودک یک برنامه ی آموزشی ست که برای خردسالان ترتیب داده شده تا کودک شما را برای مدرسه آماده نماید. مهدکودک برای کودکان به عنوان پلی بین خانه و مدرسه به حساب می آید. در مهد کودک ها با اجرای بازی و آموزش مهارت های دست ورزی مانند نقاشی، خمیر بازی، کار با مداد و قیچی و... به رشد مهارت های حرکتی درشت و ظریف کودک کمک شایانی می شود.

علاوه بر این مهدکودک در رشد مهارت های اجتماعی، احساسی، سوادآموزی و حرکتی کودک نیز نقش پررنگی دارد. کودک شما در مهد کودک برای اولین بار با همسالانش برخورد پیدا می کند و اولین مهارتهای اجتماعی و برقراری ارتباط و زندگی جمعی را آموزش می بیند. این آموزش ها می توانند تاثیر زیادی بر رفتارهای او در سال های بعد زندگی داشته باشند. ابعاد روانشناختی تربیت کودک به طور ویژه در مهدکودک بسیار اهمیت دارد و در ادامه به برخی از مهارت های اجتماعی، احساسی و رفتاری که کودک در مهد کودک یاد می گیرد اشاره ی مختصری می کنیم:
1. یادگیری همکاری و هماهنگی با سایر همسالان
2. احاطه و شناخت بیشتر محیط اطراف
3. احترام گذاشتن و درک احساسات دیگران
4. تقویت مهارت های زبانی، عددی و داستانی
5. دوست یابی
6. قبول مفاهیم و نظرات
7. کسب اعتماد به نفس
8. بهبود مهارت های ارتباطی
9. بیان خلاقیت ها از طریق هنر؛ نقاشی و بازی
10. تقویت مهارت های تحصیلی مانند خواندن نوشتن و شمردن

 

چرا باید کودک خود را در مهدکودک شقایق ثبت نام کنید؟

 

شناسایی توانایی و استعداد کودک در مهد کودک

مهدکودک محیط بسیار خوبی برای کشف و شناسایی نقاط قوت و ضعف کودک است. در مهد کودک، کودکان در جریان بسیاری از فعالیت های فردی و گروهی قرار می گیرند که یک روش بسیار مناسب برای کشف استعدادها و توانایی آنها و بهبود نقاط ضعف است.
در مهد، کودک با همسالانش نقاشی می کند، بازی می کند، نمایش اجرا می کند، انواع مهارت های دست ورزی را تمرین می کند و مربیان با مشاهده ی سطح عملکرد کودک در هر کدام از این کارها می توانند به یک جمع بندی کلی از میزان هوش (چه در سطح فردی و چه در سطح جمعی) و عملکرد کودک دست پیدا کنند.

نقش مهدکودک در تربیت کودک

 

روش ارتباط گیری با کودک در مهدکودک

در مهد کودک ها با روش های مختلفی سعی در تقویت مهارتهای ارتباطی کودک و ارتباط گیری با او می شود. از جمله ی این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. مشاهده ی کارتون ها با هدف آموزش برقراری ارتباط و تقویت مهارت های کلامی.
2. تقویت مهارت های شنیداری با تعریف داستان و جلسات پرسش و پاسخ
3. دعوت کودک به انجام کارهای گروهی نظیر ساخت کاردستی، بازی های تیمی، اجرای نمایش و گروه سرود
4. پیدا کردن لحظات آموزشی مناسب (رفع مشکل یا آموزش همدردی به کودکان)
5. سپردن مسئولیت های کوچک و قابل اجرا به کودکان
6. همراهی با کودک در انجام فعالیت هایی نظیر نقاشی، خمیر بازی و...

 

پرورش خلاقیت کودکان

 

نقش مهدکودک در تربیت کودک

 

بررسی مشکلات و شخصیت شناسی کودک در مهد کودک

مهد کودک محیط خوبی برای ارزیابی ابعاد شخصیتی کودک است. بسیاری از والدین در سال های قبل متوجه خیلی از نکات شخصیتی و رفتاری در کودک خود می شوند اما مهدکودک امکان زندگی و مقایسات گروهی را به والدین می دهد. والدین می توانند در مهد کودک برخورد و نحوه ی تعامل فرزندشان در گروه های جمعی و همسالان را مشاهده کنند.
در این جمع ها بسیاری از مشکلات رفتاری شخصیتی کودک مانند خجالتی و گوشه گیر بودن، قلدری کردن و زورگویی، بی اعتماد به نفسی و ... هویدا می شود. مربیان مهدکودک با تکیه بر دانش و تجربه ی خود می توانند با والدین کودک در مورد این مشکلات صحبت کنند و به منظور رفع آنها تدابیری در مهد کودک و خانه بیاندیشند. رفع هرچه سریع تر مشکلات شخصیتی در این سنین علاوه بر این که آسانتر و قابل کنترل تر است، بلکه تاثیر عمیقی بر سایر مراحل زندگی کودک نیز می گذارد.

 

 

بازی های گروهی و نقش آن در موفقیت کودک

 

نقش مهدکودک در تربیت کودک

 

رفع و روش های اصولی ارتباط گیری والدین با کودک در جهت برطرف سازی مشکلات روان شناختی

صحبت کردن با فرزندتان یک اتفاق روزانه است؛ اما بیایید روراست باشیم به عنوان والدین به دلیل مشغله گمان می کنیم بهتر است مکالمات کوتاهی داشته باشیم تا بتوانیم به کارهای دیگرمان نیز برسیم. اگرچه زمان هایی هست که نیازی به عمیق شدن این مکالمات نیست، اما گه گاهی کودک نیاز به برقراری ارتباط عمیق تری با والدینش دارد. این کار کمک زیادی به رفع مشکلات روانشناختی و رفتاری او می کند؛ زیرا والدین اولین افراد قابل اعتماد و تاثیرگذار برای کودک هستند.
به منظور این کار شما لازم است تمام توجه خود را به آنها بدهید دست از کارتان بکشید و ارتباط چشمی برقرار کنید. ارتباط لمسی در طول این ارتباط می تواند به افزایش گرما و محبت بین والدین و فرزند کمک کند. سعی کنید کاملاً به حرف های او گوش دهید و از تصحیح و اصلاح بلافاصله پرهیز کنید در عوض سعی کنید اطلاعات بیشتری نسبت به مشکل از او جمع آوری کنید. سعی کنید موقعیت ها را از نگاه کودکتان ببینید از تحقیر و تنبیه او بپرهیزید و در عوض او را تشویق کنید با فکر باز در مورد راه حل های موجود فکر کند.
مهدکودک شقایق با کادری مجرب و آموزش دیده، به والدین کمک می کند شناخت عمیقی نسبت به ابعاد رفتاری و روانشناختی کودک خود پیدا کنند و در صورت وجود هرگونه مشکل رفتاری در کودک، به کمک والدین به سرعت اقدام به رفع آن نمایند.

برچسب ها: اعتماد به نفس در کودکان, مهد کودک شقایق, دوست یابی کودکان, تقویت هوش کودکان, بهترین مهد کودک های تهران, خلاقیت و کودک, رشد کودک, رشد عاطفه کودک, شخصیت کودک, رابطه با کودک, خلاقیت های کودکانه, مهدکودک شقایق, احساسات کودک, پرورش کتابخوانی , نقش مهدکودک , تربیت کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید