مهدکودک شقایق
روانشناسی کودک چیست و چه اهمیتی در زندگی کودک دارد؟

روانشناسی کودک چیست و چه اهمیتی در زندگی کودک دارد؟

1 1 1 1 1

روانشناسی کودک مطالعه ی پیشرفت های آگاهانه و ناخودآگاه کودک است. روانشناسی کودک بررسی می کند که چطور کودک با والدین، خودش و دنیا تعامل دارد تا پیشرفت ذهنی آن را بفهمند. روانشناسی کودک بخش مهمی در سلامت خانواده است.

رشد فیزیکی کودک

رشد ذهنی کودک

رشد احساسی کودک

اهمیت روانشناسی کودک

کتاب های خوب و معتبر در زمینه ی روانشناسی کودک

 

 

 

رشد فیزیکی کودک

رشد فیزیکی در کودکان از توالی حوادث قابل پیش بینی ست. کودک شما سرش را کنترل می کند، غلت می زند، سینه خیر می رود، راه می رود می دود و... روانشناس کودک می تواند به پیش بینی شما در مشاهده ی رشد فیزیکی کودکتان کمک کند و اگر هرگونه ناهنجاری وجود داشته باشد که بتواند بی نظمی های رشدی را نشان دهد روانشناسان به شما اطلاع خواهند داد.
یکی از مهمترین مقوله هایی که روانشناسان در مورد رشد کودکان بررسی می کنند، نقاط عطفی در رشد فیزیکی آن ها محسوب می شود، اختلالاتی که در رشد فیزیکی کودکان رخ دهد می تواند در کوتاه مدت به راحتی درمان شود.
مهد کودک شقایق در طول دوران رشد فرزند شما همراهتان است تا همواره بتوانید از مشاوره های روانشناسان حاضر در مجموعه شقایق بهره مند شوید.

 

 معمولاً تمامی کودکان در سنین کم از حداقل یک مشکل رفتاری رنج می برند. مشکلاتی که اگر والدین به آنها توجه کنند و نسبت به رفع آنها تلاش کنند، بسیار سریع و ساده حل می شوند.

مشکلات رفتاری کودکان

رشد ذهنی کودک

فهم پزشکی از رشد ذهنی کودک به شدت در طول سال های گذشته تغییر کرده است. حالا ما می دانیم که حتی نوزادان نیز از محیطشان آگاهند و به آن علاقه مندند حتی قبل از اینکه زبانی برای بیان آن داشته باشند.
رشد شناختی به یادگیری فکری و فرآیندهای ذهنی یک کودک اطلاق می شود. این رشد شامل مشاهده و فهم تمام دنیای اطراف، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم گیری، حل مشکل، نحوه ی استفاده ی کودک از تصوراتش و نحوه ی استفاده ی کودک از منطق پایه است. همه ی این فاکتورها تحت تاثیر ژنتیک و محیط کودک اند.

 

 

رشد احساسی کودک

رشد احساسی و اجتماعی کودک عمیقاً در هم تنیده شدند. رشد احساسی به نحوه ی احساسات، فهم و بیان احساسات آنها اطلاق می شود. رشد احساسی در کودکانِ خیلی کوچک از طریق بیان احساسات پایه مانند ترس، لذت، عصبانیت و ناراحتی بیان می شود.
با رشد کودک، احساسات پیچیده تر مانند اعتماد به نفس، امید، حس گناه و غرور ظاهر می شوند. رشد احساسی نیز شامل توانایی کودک در احساس و فهم احساسات سایرین از طریق دلسوزی نیز هست. یادگیری به نظم دادن و بیان احساسات به شکل مناسب، برای بسیاری از کودکان دشوار است.

روانشناسی کودک

کمک به کودکان در فهم احساساتشان به صورت زودهنگام می تواند تاثیر قوی ای بر توسعه ی احساسات فعلی و آتی داشته باشد. روانشناس کودک می تواند به کودک شما کمک کند که احساساتش را به روشی سالم و مثبت بفهمد و بیان کند.
رشد احساسی، به شدت رشد اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. این بدین خاطر است که مدلی که کودک احساس می کند، می فهمد و احساساتش را بیان می کند، تاثیر مستقیمی بر نحوه ی تعامل او با دیگران دارد. رشد اجتماعی شیوه ای است که کودک ارزش ها، آگاهی و مهارت های اجتماعی لازم را برای ارتباط برقرار کردن با مردم اطرافش، والدینش، همسالانش و حیوانات استفاده می کند.
روابط اولیه ی کودک می تواند تاثیر مهمی بر رشد مهارت های احساسی مناسب با سن آنها داشته باشد. اعتماد، دوستی، مدیریت بحران و احترام به اختیار مثال هایی از پیشرفت اجتماعی هستند.

 

 

رشد عاطفی کودکان

 

 

روانشناسی کودک

اهمیت روانشناسی کودک

هیچ فردی دوست ندارد تا کودک خود را دچار مشکلات متعددی کند و یا باعث شود تا به رشد کودک خود لطمه ای وارد شود در نتیجه در تمامی رشد کودک باید توجه داشته باشید که یک روانشناس و حضور وی می تواند نقش مهمی را ایفا کرده و باعث شود تا کوچک ترین ناهنجاری ها نیز تشخیص داده شده و درمان شوند.
مهد کودک شقایق به عنوان یکی از معتبر ترین و پیشرفته ترین مهد کودک ها این آمادگی را دارد تا با کمک کارشناسان و مشاوران مجموعه در طول دوران رشد فرزند شما همراهتان باشد.
فهم الگوهای روانشناسی طبیعی و ناهنجاری یک کودک می تواند به والدین کمک کند بفهمند چطور با کودکشان تعامل کرده و ارتباط برقرار کنند و به آنها آموزش دهند که مکانیسم های مدیریت احساسات را بفهمند.
در نتیجه می توانند به بچه هایشان کمک کنند تا در هر مرحله ی رشدی جدیدی پیشرفت کرده و موفق شوند.
روانشناسی کودک می تواند رفتارهای ناهنجار را سریع شناسایی کرده و ریشه ی مشکلات رفتاری رایج مانند مشکلات یادگیری، بیش فعالی یا اضطراب را تشخیص دهد و به جلوگیری، ارزیابی و تشخیص تاخیرها و ناهنجاری های رشدی مانند اوتیسم کمک نماید.

 

شما بعنوان والدین کودکتان باید بدانید که کودکتان در هر سنی نیازهای متناسب با سن خودش را داراست و از این رو بهتر است که حواستان به این نکته باشد که کودک شما پیوسته در حال بزرگ شدن است و این یعنی رابطه شما با کودکتان مدام باید در حال تغییر باشد. 

رابطه با کودک

 

روانشناسی کودک 

کتاب های خوب و معتبر در زمینه ی روانشناسی کودک

در زمینه ی روانشناسی کودک کتاب های متعددی در داخل و خارج کشور نوشته و منتشر شده است که بسیاری از آنها اطلاعات کاملی در مورد این علم در اختیار ما قرار می دهند. در ادامه به معرفی برخی از این کتاب ها خواهیم پرداخت!
کتاب: چگونه به کودک خود نه بگوییم؟
• نویسنده: ویلیام ویلکاف
• مترجم: زهرا جعفری
• ناشر: موسسه انتشارات صابرین، كتاب های دانه
کتاب: لک لکی در کار نیست!
• نویسنده و تصویرگر: روبی هریس و میشل امبرلی
• مترجم: حسام حسین زاده
• ناشر: نشر اینترنتی رهایی
كتاب: با كودك بدقلق و ناآرام چه كنیم؟
• نویسنده: جورجا دوگانجی - آن کندل
• مترجم: سولماز جوکار - یاسمن بانکی
• ناشر: ارجمند

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, رشد کودک, رشد ذهنی کودک, کتاب کودک, رشد عاطفه کودک, شخصیت کودک, مراقبت از کودک, رفتار کودک, مهدکودک شقایق, اعتماد به نفس, بهترین مهدکودک, بهترین مهدکودک تهران, رشد فیزیکی کودک, رشد احساسی کودک, کتاب های خوب و معتبر در زمینه ی روانشناسی کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید