مهدکودک شقایق
باید ها و نباید های کودکانه در استفاده از تکنولوژی

باید ها و نباید های کودکانه در استفاده از تکنولوژی

1 1 1 1 1

تکنولوژی و فناوری، به بخش بزرگی از زندگی کودکان تبدیل شده و تربیت کودکان را دشوارتر از پیش ساخته است. تصور کنید 10 سال پیش، دوربین و گوشی های هوشمند در زندگی ما نبود. دیگر دغدغه بازی های ویدئویی، به یک کنسول خاص محدود می شد و همه چیز فراگیر نبود.

به هرحال چیزی که باید بدانیم، تاثیر تکنولوژی بر کودکان بسیار زیاد است و نمی توان مانع آن شد. نهایتا می توان راه حلی پیدا کرد تا حد و حدودی در بایدها و نبایدهای کودکانه ایجاد شود و استفاده از تکنولوژی، باعث عادات و تربیت های غلط نشود.

 

ساخت و طراحی کاردستی و نقش آن در خلاقیت کودک

تکنولوژی و تربیت کودک

باید بدانید قبل از اینکه فرزندان متولد شود، تکنولوژی بخشی از ذات و وجودش می شود. به همین دلیل پس از تولد، این میل و علاقه به گوشی و لپتاپ و تبلت رشد می کند و دیگر جدا کردن یک کودک از تکنولوژی، به غیرممکن تبدیل می شود. حال چه باید کرد؟
ممنوعیت راه حل نیست و فقط پاک کردن صورت مساله است. فرزندان ما، با دیدن و خواندن رشد می کنند و نمی توان مانع این شد. فضای مجازی، گاهی بسیار رنگارنگ و شیرین به نظر می آید اما همین ظاهر شیرین و خوب، می توان در حساس ترین دوران تربیت کودک، ضربات جبران ناپذیری به زندگی فرد بزند.

تاثیر تکنولوژی بر کودک
به بیانی دیگر، باید سعی کنیم همه چیز را در زمان مناسب به کودک یاد دهیم. بایدها و نبایدها، می توانند حد و حدود را تعیین کنند. باید به کودکان زمان داد هر لحظه که آماده بودند، با تکنولوژی بیشتر خو بگیرند زیرا در طول سال های رشد، عادت های غلط، مسیر زندگی را عوض می کند.

 

بازی های گروهی و نقش آن در موفقیت کودک

 

برترین تکنیک های تربیت کودکان در مواجهه با تکنولوژی

اولین سوالی که به ذهن شما خطور می کند، این است که چه زمانی فرزندتان باید با فضای مجازی آشنا شود؟ از نظر پزشکان، کودکان حداقل تا 3 سالگی نباید به گوشی تلفن، تبلت و یا رایانه دسترسی داشته باشند.
در این دوره، تربیت کودک حساس ترین مرحله خودش را سپری می کند و کودکانی که در سن یادگیری هستند، با برداشتن عادات غلط، مسیر بدی را برای خودشان رقم می زنند. به طور خلاصه سعی کنید هرچه دیرتر، کودکتان را با تکنولوژی آشنا کنید.

تکنولوژی، وسیله ای برای ساکت و آرام کردن بچه ها نیست که هنگام گریه، به دستشان یک گوشی یا تبلت دهید تا ساکت شوند. حتی تکنولوژی می تواند وسیله ای برای قرار گرفتن به عنوان الگو باشد. وقتی خسته به خانه می آیید و به بهانه خرید، خواندن خبر و یا هر دلیل دیگری، گوشی در دست می گیرید، ناخواسته الگوی فرزندتان می شوید.
آن ها می بینند و یاد می گیرند. در ضمیرشان این لحظات ثبت می شود. باید تغییرات را از خودمان آغاز کنیم و بدانیم الگوی اصلی در تربیت کودکان، خودمان هستیم. حال که صحبتش پیش آمد، چرا از تکنولوژی برای یادگیری یک زبان جدید استفاده نکنیم؟ اینگونه فرزندمان را هم تشویق می کنیم تا از فناوری در جهت درست استفاده کنند.

 

بازی های کودکان

تاثیر تکنولوژی بر کودک 

آسیب پذیری کودکان

کودکان در قبال تمام محتواهای موجود در اینترنت، آسیب پذیر هستند. آن ها ممکن است در یک لحظه خاص، از تربیت غلط الهام بگیرند و تا سالیان سال تحت تاثیر این رفتار غلط قرار بگیرند. پدر و مادران به محتواهایی که فرزندان مطالعه یا نگاه می کنند، باید دسترسی داشته باشند.
یکی از این راه ها، می تواند ایجاد رابطه صمیمی برای پرسش و پاسخ باشد. دانش، مانند دریایی است که انتها ندارد و اگر ذهن کنجکاو کودکان، همیشه دنبال جواب های جدید و تازه هستند، باید قادر باشیم در برابر ذهن ماجراجو و کنجکاوشان پاسخگو باشیم.
یک بار دیگر می توان تاکید کرد ایجاد محدودیت مناسب، گاهی کارساز است اما محرومیت، فقط میزان مشکلات را بیشتر می کند. در عین حال که سعی می کنید به سوالات بی شمار فرزندان‌تان پاسخ دهید و تربیت کودکان را در سطحی عالی دنبال کنید، خودتان را به عنوان الگوی اصلی در نظر بگیرید.

تاثیر تکنولوژی بر کودک

فراموش نکنید کودکان در سنین رشد، همه چیز را سریعا یاد می گیرند و سر زدن اشتباه از شما، بر تربیت و شخصیت اجتماعی فرزند تاثیر خواهد گذاشت.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, رشد کودک, بازی کودک, بازی های کودکانه, شخصیت کودک, خلاقیت های کودکانه, مهدکودک شقایق, رتبه های کسب شده توسط مهدکودک, بهترین مهدکودک تهران, نقش مهدکودک , نقش تکنولوژی در تربیت کودک, تربیت کودک, آسیب پذیری کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید