مهدکودک شقایق
 نقش مهم والدین در هنگامی که کودک عصبانی می‌شود و پرخاش می‌کند

نقش مهم والدین در هنگامی که کودک عصبانی می‌شود و پرخاش می‌کند

1 1 1 1 1

تا به حال شده که کودکی را در خیابان و... ببینید که نسبت به دیگران پرخاش می‌کند؟ برداشتتان از این کار کودک چیست؟ به نظرتان نقش والدین در پرخاشگر شدن کودکان تا چه اندازه پررنگ است؟ آیا خانواده‌های می‌توانند به فرزندشان برای کنترل این خشم کمک کنند؟


برای رسیدن به جواب این سؤال‌ها باید علت پرخاشگر شدن کودک و روش‌های کنترل این خشم را بدانید. در این مقاله قصد داریم درباره دلایل پرخاشگری کودک و نقش والدین و مهدکودک در کنترل آن صحبت کنیم.

پرخاشگری کودک چرا و به چه دلیل؟

الگوبرداری خشم از والدین

برآورده کردن خواسته‌هایش

قدرت نمایی و احساس بزرگ شدن

استفاده از رسانه‌های نامناسب

ژنتیک و زندگی در محیط‌های پر از خشونت

 

روش‌های برخورد با کودک پرخاشگر

نقش مهدکودک در آموزش والدین

پرخاشگری و عدم دقت والدین در نابودی آینده کودکان

 

 پرخاشگری کودک چرا و به چه دلیل؟

پرخاشگری و عصبانیت کودکان یکی از موضوعات نگران کننده برای والدین است. آن‌ها از اینکه فرزندشان دائم بهانه بیاورد و جیغ بزند ناراحت می‌شوند و به دنبال این هستند که بدانند، پرخاشگری کودک به چه دلیل است؟ فهمیدن علت پرخاشگری، بخشی از آموزش والدین برای پیشگیری از این موضوع به حساب می‌آید. در اینجا دلایلی که می‌تواند یک کودک را پرخاشگر کند ارائه کرده‌ایم.

 

 

الگوبرداری خشم از والدین

در خانه‌ای که والدین همیشه با هم در حال جدل هستند و یکی از آن‌ها می‌خواهد با قلدری حرفش را به کرسی بنشاند، بچه‌هایی بزرگ می‌شوند که پرخاشگری بخشی از وجودشان شده است.
برای اینکه فرزندتان آرام باشد و عصبانیت به بخشی از وجودش تبدیل نشود، نباید جلوی او دعوا کنید. یادتان باشد که کودک همیشه به رفتار شما چشم دوخته و رفتار شما بخشی از رفتار آینده او خواهد بود.

پرخاشگری کودک 

 


برآورده کردن خواسته‌هایش

از دیگر دلایل پرخاش در کودکان می‌توان به استفاده ابزاری از این رفتار برای برآورده کردن خواسته‌هایشان اشاره کرد. اگر با هر جر و بحث و بهانه گیری کودک به خواسته‌ای که دارد تن بدهید، به مرور این رفتار برایش نهادینه خواهد شد.

 

 

روش‌های برخورد با پرخاشگری کودکان در سنین مختلف

قدرت نمایی و احساس بزرگ شدن

به دلیل اینکه کودکان در سن رشد کمتر توسط والدینشان و دیگران جدی گرفته می‌شوند، از این طریق می‌خواهند به قدرت نمایی بپردازند و اعلام کنند که بزرگ شده‌اند.

 

 

استفاده از رسانه‌های نامناسب

نقش رسانه در تربیت کودکان پرخاشگر بسیار پررنگ است. اگر اجازه می‌دهید که از صبح تا شب فرزندتان بازی‌های خشن انجام دهد و فیلم‌های پر از خشونت ببیند، قطعاً به مرور روحیه حساس و شکننده‌اش دستخوش تغییرات جدی می‌شود و پرخاشگر خواهد شد.

 

 


ژنتیک و زندگی در محیط‌های پر از خشونت

جالب است بدانید که فعالیت شیمیایی مغز افراد و ژنتیک هم در خشن شدن کودک نقش دارد. البته زندگی در محیط‌های ناآرام و فضایی که خشونت در آن موج میزند هم نقش پررنگی در روحیه پرخاشگرانه کودکان دارد.

 پرخاشگری کودک


روش‌های برخورد با کودک پرخاشگر

برای اینکه پرخاشگری خردسال یا کودک را درمان کنید، باید بدانید که علت این پرخاش‌ها چیست؟ آیا کودک از چیزی ناراحت شده و می‌خواهد خشمش را این‌گونه نشان دهد یا لوس و نازنازی بودنش باعث عصبانیت وی شده؟ با دانستن علت مشکل می‌توانید مشکل کودک را برطرف کرده و او را به آرامش دعوت کنید.
در آموزش کودک باید به او یاد دهید که چطور باید خشمش را در مواقع نیاز کنترل کند. همچنین باید جو را به گونه‌ای برای زندگی کودک آماده کنید که پرخاشگری برایش عادی نشود.

 

مشکلات رفتاری کودکان

 

 

نقش مهدکودک در آموزش والدین

در کنار جو مناسبی که برای آرام کردن کودک در خانه فراهم می‌شود، مهدکودک هم تأثیر بسزایی در این موضوع دارد. مهدکودک با آموزش کودکان و آموزش والدین، بستری را فراهم می‌کند که کودک بتواند بدون ناراحتی و عصبانیت رشد کنند.
یادتان باشد، بهترین مهدکودک جایی است که به فرزندان و والدین کمک می‌کند تا بتوانند به خوبی با هم ارتباط برقرار کنند و در مواقع خشم و ناراحتی بتوانند با هم کنار بیایند. این شیوه آموزشی، آینده روشنی را برای فرزندتان رقم میزند.

 

 پرخاشگری کودکپرخاشگری و عدم دقت والدین در نابودی آینده کودکان

میدانید پرخاشگری و عدم دقت والدین در نابودی آینده کودکان چه اندازه تأثیرگذار است؟ برای پیشگیری از نابودی آینده فرزندتان، باید خشمتان را کنترل کنید و برخورد مناسبی موقع ناراحتی کودک با وی داشته باشید.


سخن آخر
پرخاشگری کودکان دلایل مختلفی دارد. بعضی از بچه‌ها صرفاً برای برآورده کردن خواسته‌هایشان پرخاشگر می‌شوند و بعضی دیگر این رفتار را از والدینشان یاد گرفته‌اند. اگر نگران آینده فرزندتان هستید و می‌خواهید وی به فردی موفق در زندگی‌اش تبدیل شود، باید جلوی این رفتارهای او را بگیرید. اگر نمی‌دانید چطور! پیشنهاد می‌کنیم از مربیان مهدکودک شقایق که شیوه درست رفتار به کودکان را در شرایط مختلف بلد هستند کمک بگیرید.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, شخصیت کودک, ناسزاگویی کودک, رفتار کودک, مهدکودک شقایق, پرخاشگری کودک , روش برخورد با پرخاشگری کودک , عصبانیت کودک, خشم والدین , قدرت نمایی کودک, روش برخورد با کودک پرخاشگر, نقش مهدکودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید