مهدکودک شقایق
ساخت و طراحی کاردستی و نقش آن در خلاقیت کودک

ساخت و طراحی کاردستی و نقش آن در خلاقیت کودک

1 1 1 1 1

ساخت و طراحی کاردستی یکی از مهمترین روش های بیدار کردن ذهن کودکان و کمک به افزایش خلاقیت کودکان است. بیشتر کودکان خردسال هنر را دوست دارند و از اینکه خودشان کاردستی بسازند لذت می برند. اکثر مهد کودک ها به دنبال این هستند که ساخت و طراحی کاردستی را در برنامه ی مهد خود جای دهند تا علاوه بر شناسایی استعدادهای کودک به افزایش خلاقیت کودکان کمک کنند. جهت درک بهتر کار با دست توسط کودکان به برخی از فواید این کار اشاره می کنیم.اهمیت ساخت و طراحی کاردستی در مهد کودک


خلاقیت کودکان به صورت اتفاقی تقویت نمی شود. بلکه افزایش خلاقیت کودک نیازمند انجام تمرینات، بازی ها و ساخت طرح های مختلف با دست است. مهد کودک شقایق با ساخت و طراحی کاردستی های متفاوت به کودکان شما کمک می کند تا از لحاظ ذهنی، اجتماعی و عاطفی و بسیاری دیگر از مهارت های مختلف رشد کنند. همچنین انجام کارهای هنری با دست ها، توانایی کودکان را به جهت تجزیه و تحلیل و حل مسائل و مشکلات پیرامون افزایش می دهد.ساخت و طراحی کاردستی دقیقا چه مهارت هایی را در کودکان تقویت می کند؟


ساخت و طراحی به کمک دست ها به کودکان کمک می کند که بسیاری از توانایی های خود را تقویت کرده و یا حتی به ایجاد یک توانایی جدید در کودکان کمک می کند. از جمله این مهارت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


افزایش مهارت حرکتی


کودک شما با یک مسواک زدن ساده نیز می تواند مهارت حرکتی خود را تقویت کند. اما این کافی نیست. کودکان با انجام کارهای دستی به دلیل به کار گیری تمام انگشتان دست خود، مهارت حرکتی خود را به سرعت افزایش می دهند. در نتیجه مشاهده خواهید کرد که کودک شما با سپری کردن بخشی از کودکی خود در مهد کودک شقایق، عکس العمل های سریعتری نشان داده و به زبان ساده تر کودک شما دیگر در انجام کارهای خود کند نخواهد بود.


یادگیری اصول ریاضی


در مهد کودک شقایق، مربیان با طراحی کاردستی هایی که در آنها اعداد و یا قطعات قابل شمارش به کار رفته است، به کودکان شما کمک می کنند که اصول ریاضی را بیاموزند. به عنوان مثال وقتی مربی به کودک نگاه می کند که برای خودش یک پازل طراحی کرده و بسازد، کودک با شمارش قطعات پازل و کنار هم گذاشتن این قطعات اصول ریاضی را آموخته و این مهارت را تقویت می کند.

 

رشد عاطفی کودک موضوع بسیار مهمی است که می تواند بر سلامت جسمی و روحی کودک تاثیرات فراوانی داشته باشد.

رشد عاطفی کودکانیادگیری بهتر علم


وقتی کودکان با دستانشان آزمایش هایی را انجام می دهند، مسائل علمی را به صورت عملی یاد می گیرند. مهدکودک شقایق با انجام آزمایش های ساده و بی خطر به کودک شما کمک می کند که مسائل و واکنش های علمی را به خوبی درک کند.


تقویت اعتماد به نفس


یکی از مهترین فواید ساخت و طراحی کاردستی توسط کودکان، افزایش اعتماد به نفس آنها است. وقتی کودک شما یک شی یا وسیله را به کمک دستان خودش خلق می کند، این کار حس بسیار خوبی را به کودک منتقل می کند. کودکان هنگامی که باور می کنند به کمک دستان خودشان چیزی ساخته اند درواقع توانایی هایشان را باور کرده اند و در نتیجه اعتماد به نفس آنها دو چندان می شود.


افزایش خلاقیت کودکان


وقتی کودک چیزی را می سازد و یا آزمایشی را انجام می دهد، ذهن او خلاق می شود. درواقع کودک شما در مهد کودک شقایق، اجازه دارد که در ساخت کاردستی ها و انجام آزمایش ها آزمون و خطا کند که این امر به افزایش خلاقیت کودک کمک می کند.

 

پرورش خلاقیت کودکان یکی از مهمترین و اساسی ترین کار هایی می باشد که خانواده باید در کشف این خلاقیت کوشا باشد.

پرورش خلاقیت کودکان

 

احساس آرامش


ساخت کارهای دستی به کمک کودک تمرکز او را از سایر اتفاقات اطراف به سمت چیزی که در حال ساختن آن است جذب می کند. بنابراین این کار به افزایش آرامش کودک کمک بزرگی کرده و حواس کودک متمرکزتر می گردد.
بنابراین بهتر است که توجه داشتید که استفاده از کارهای دستی برای کودکان، بخصوص کودکان 3 تا 8 سال از اهمیت بالایی برخوردار است. ساخت و طراحی کار دستی یکی از مهمترین کارهایی است که به روند رشد و نمو کودک کمک شایانی می کند. برای کودکان مهم است که در کنار بازی و یادگیری شعر و غیره آموزش ساخت کاردستی نیز ببینند. بنابراین در مهد کودک شقایق نیز تلاش می شود که مهارت های فردی و خلاقیت کودکان افزایش یابد.

 

و در انتها در خصوص آموزش ساخت یک کاردستی زیبا صحبت خواهیم کرد : 

 

ساخت مار متحرک با چوب بستنی


این کاردستی برای تقویت خلاقیت و همچنین تقویت تمرکز و توجه و هماهنگی چشم و دست بسیار مفید است. همچنین برای آشنایی کودکان با مارها و ویژگی ها و نوع زندگی انها، کاردستی مفیدی است. ویژگی خاص این کاردستی این است که به دلیل استفاده از دکمه های قابلمه ای مار ما میتواند حرکت کند.

 

برای ساخت این کاردستی به وسایل زیر احتیاج دارید:

چوب بستنی
رنگ
دگمه های قابلمه ای (درصورت نبود دگمه میتوانید از چسب استفاده کنید.)
ماژِیک رنگی
مقوا یا کاغذ رنگی قرمز
چشم آماده (در صورت نبود میتوانید خودتان چشم ها را کشیده و ببرید)
قیچی
چسب


ابتدا برای درست کردن سر مار سه عدد از چوب بستنی ها را به اندازه ی تصویر بریده و به هم میچسبانیم.

 

 باقی چوب بستنی ها را رنگ آمیزی کرده و سپس با ماژیک رنگی طرح دلخواه را روی آنها بکشید.

 

 

یک مقوای قرمز را به شکل تصویر بریده و نیش و چشم های مار را روی صورتش میچسبانیم و دماغش را با ماژیک نقاشی میکنیم.

 

روی دو سر هرکدام از چوب بستنی ها و سر مار، دگمه ی قابلمه ای (به صورت نر و مادگی) میچسبانیم تا همه ی چوب بستنی ها بتوانند به هم متصل شوند.

 

 

حالا چوب بستنی ها را در رنگ ها و طرح های دلخواه به هم متصل کنید و در آخر سر را چسبانده و مار ما آماده است.

برچسب ها: افزایش اعتماد به نفس کودکان, مهدکودک, ساخت و طراحی کاردستی, کاردستی, مهارت حرکتی, یادگیری اصول ریاضی, یادگیری بهتر علم, خلاقیت کودک , آرامش کودک, آموزش ساخت کاردستی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید