مهدکودک شقایق
پرخاشگری کودک و روشهای جلوگیری از آن

پرخاشگری کودک و روشهای جلوگیری از آن

1 1 1 1 1

پرخاشگری کودک یکی از مشکلات عمده ای است که خانواده ها و مهد کودک ها در تربیت کودک به صورت عمومی با آن درگیر هستند. در واقع می توان گفت که این مشکل ازجمله مشکلات رایج خانواده ها در پرورش کودک است. در رابطه با پرخاشگری کودک این مساله مهم نیست که چرا کودک شما پرخاشگر است، مسئله مهم این است که رفتار شما در مقابل رفتار کودک چیست و پرخاشگری به چه علتی اتفاق می افتد.


اکثر خانواده ها و مهد کودک ها در رابطه با این رفتار کودک دچار سردرگمی شده و راه حل آن را نمی دانند. به همین خاطر در بسیاری از موارد واکنش خانواده ها و مهد کودک ها در رابطه با این رفتار کودک نامناسب بوده و سبب افزایش مشکل خواهد شد. در مرحله اول شما باید در رابطه با پرخاشگری بدانید که الگویی وجود دارد. این الگو به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مشکل را حل کنید. شناخت الگو قدم اول در رابطه با حل کردن مشکل پرخاشگری کودک است.

یکی از مهم ترین علت های این رفتار در کودک، رفتار نامناسب یا پرخاشگری والدین است. کودکان از والدین خود الگو برداری می کنند به همین جهت اگر واکنش شما نسبت به شرایط پرخاشگر باشد، کودک شما این واکنش را آموخته و در شرایط مشابه استفاده می کند.
شناخت روش های جلوگیری از پرخاشگری به شما کمک می کند تا در مقابل رفتار کودک خود عملکرد مناسبی را داشته باشید. انتظار پاسخ کوتاه مدت در رابطه با اصلاح رفتار پرخاشگری امری بیهوده است. به جهت اصلاح این رفتار باید به کودک خود زمان کافی دهید. روش های ارائه شده در ادامه مقاله، رایج ترین و کارآمدترین روش های جلوگیری از رفتار پرخاشگری کودک است.

معمولاً تمامی کودکان در سنین کم از حداقل یک مشکل رفتاری رنج می برند. مشکلاتی که اگر والدین به آنها توجه کنند و نسبت به رفع آنها تلاش کنند، بسیار سریع و ساده حل می شوند.

مشکلات رفتاری کودکان

 


به سرعت پاسخی مناسب به پرخاشگری کودک دهید


پس از آنکه شما پرخاشگری کودک را در مهد کودک یا فضایی دیگر مشاهده کردید، باید کودک خود را از محیطی که پرخاشگری انجام شده است دور کرده و به او بگویید که رفتارش ناپسند و غیرقابل قبول بوده است. پس از آنکه کودک آرام شد به او در رابطه با عواقب کارش توضیح دهید. به سادگی به کودک بگویید که اگر پرخاشگری را ادامه دهد، ممکن است که دوستانش را از دست داده یا اتفاقات نامطلوب دیگری ممکن است رخ دهد.


پاسخی ناگهانی و پرخاشگرانه ندهید


در پرورش کودک در پاسخ به پرخاشگری کودک نباید کارهایی همچون سیگار کشیدن، مصرف دارو برای خود یا کودک ، سیلی زدن، فریاد زدن و غیره را انجام دهید. این رفتار شما نه تنها در تربیت کودک به او یاد نمی دهد که آرام باشد، بلکه سبب خواهد شد تا میزان پرخاشگری کودک در آینده افزایش داشته باشد.

پرخاشگری کودک


واکنش درست نسبت به شرایط را به کودک آموزش دهید


به جهت تربیت کودک، خود را در شرایطی مشابه به شرایطی که پرخاشگری کودک در آن اتفاق افتاده است قرار داده و در آن شرایط به کودک خود رفتار صحیح در مقابل شرایط پیش آمده را آموزش دهید. به عنوان مثال زمانی که لباس دلخواه شما وجود ندارد به کودک بگویید که نمی توانید لباس دلخواه خود را پیدا کنید و این مسئله کاملا آزار دهنده است اما می توانید انتخاب بهتری از لباس دلخواه خود داشته باشید. بدین گونه کودک شما متوجه می شود که راهی به غیر از پرخاشگری در مواجه با این شرایط دارد.


صبور باشید


به جهت پرورش کودک، در مقابل پرخاشگری کودک صبور باشید. سعی کنید در پاسخ به پرخاشگری فرزند خود، واکنشی منطقی و قابل قبول دهید. به واسطه واکنش منطقی کودک شما متوجه این مسئله خواهد شد که شما از او در شرایط پیش آمده چه انتظاری دارید. قوانین یکسانی در تربیت کودک خود در نظر بگیرید. در واقع تفاوت قوانین در زمان بازی، خواب و غیره سبب گمراهی و کلافگی کودک خواهد شد.

 

شما بعنوان والدین کودکتان باید بدانید که کودکتان در هر سنی نیازهای متناسب با سن خودش را داراست و از این رو بهتر است که حواستان به این نکته باشد که کودک شما پیوسته در حال بزرگ شدن است و این یعنی رابطه شما با کودکتان مدام باید در حال تغییر باشد.

رابطه با کودک


در رابطه با احساسات فرزند خود صحبت کنید


پس از آنکه کودک شما آرام شد، به آرامی و با محبت در رابطه با احساس کودک صحبت کنید. از کودک خود بپرسید که چه چیزی سبب پرخاشگری کودک شده است. پس از آنکه کودک شما پاسخ داد، کافی است که به او بگویید رفتار مناسب در شرایط پیش آمده باید چگونه باشد و رفتار کودک منطقی نبوده است. علاوه بر این شما می توانید راه های دیگری را به جهت مدیریت پرخاشگری کودک با زبان خودش به او یاد دهید.

روش های بسیاری به جهت پیشگیری و حل پرخاشگری کودک وجود دارد که شما باید بر اساس شخصیت کودک خود یک یا چند روش را به جهت پرورش کودک خود انتخاب کنید. هر اندازه که شما در مقابل رفتار پرخاشگری صبورتر و منطقی تر باشید، پیشگیری قدرتمندترین را انجام داده اید.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, خواب کودک, شخصیت کودک, ناسزاگویی کودک, پرخاشگری کودک , آموزش کودک, احساسات کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید