مهدکودک شقایق
هوش هیجانی چیست و نقش آن در موفقیت کودکان

هوش هیجانی چیست و نقش آن در موفقیت کودکان

1 1 1 1 1

EQ در واقع درک عاطفی فرزند شما در مواجه با احساسات خود و ارزیابی و کنترل این احساسات می باشد. در واقع کودک شما با استفاده از هوش هیجانی می تواند چالش ها و موانعی را که در روبروی خود می بیند احساس نموده و برای حل این مشکلات احساسی و برقراری ارتباط با دیگران تلاش نماید.با استفاده از هوش هیجانی کودک شما می تواند در سطح بالایی از موفقیت قرار گیرد. در واقع موفقیت کودکان شما در مهد کودک و یا مدارس می تواند چیزی بیشتر از ضریب هوشی عنوان شود؛ زیرا نکات مثبت بسیاری فارغ از هوش و علم وجود دارد که می تواند در آینده فرزند شما تأثیرگذار باشد.


ضریب هوشی هیجانی به کودکان شما می آموزد که چگونه احساسات خود را درک و مدیریت نماید. این عوامل می تواند در موفقیت کودک و در زندگی آینده او تاثیرات بسزایی داشته باشد. به همین دلیل هوش هیجانی را می توان عامل مهمی برای کسب موفقیت کودک در آینده دانست که نباید از آن غافل شد.ما از شما به عنوان پدر و مادران هوشمند می خواهیم در انتخاب مهدکودک علاوه بر موضوعاتی که وابسته به فرهنگ و سایر موارد مهم برای شما عزیزان می باشد. به این نکته توجه نمایید که مربیان مهدکودک و خود مهدکودک چگونه می تواند موارد مهم در ایجاد هوش هیجانی کودکان نظیر مدیریت خود،مدیریت دیگران و ارتباط سازی با دیگران را برای کودکان شما ایجاد نمایند.


در تحقیقاتی که در دانشگاه آکسفورد بر روی دانشجویان انجام شد نتایج جالبی در مورد موفقیت آینده دانشجویان به دست آمد . از جمله آنکه آیا لزوماً دانشجویانی که جز دانشجویان موفق در دوره تحصیل بوده اند و توانسته اند نمرات خوبی را اخذ نمایند، در زندگی بعد از دانشگاه موفق هستند و یا دانشجویانی که لزوماً دوره دانشجویی موفق نداشته و نمرات پایینی را اخذ نموده اندآیا لزوام در زندگی آینده خود نیز ناموفق هستند؟
نتیجه این آزمایشها و تحقیقات نتایج جالبی در بر داشت که نمره های تحصیلی خوب لزوماً نمی تواند در موفقیت های بعدی زندگی و شغلی و کاری نقش داشته و موفقیت آینده این افراد در گروی بسیاری از عوامل دیگر بوده است که هوش هیجانی و دانستن در مورد آن از مهترین نکات برای کسب موفقیت های آینده می باشد.

 

پرورش خلاقیت کودکان یکی از مهمترین و اساسی ترین کار هایی می باشد که خانواده باید در کشف این خلاقیت کوشا باشد. همانطور که می دانید اولین جایی که کودک چشم باز می کند آغوش خانواده می باشد.

پرورش خلاقیت کودکان

 


EQ چه نقشی در زندگی کودکان دارد؟


کودک شما با استفاده از هوش هیجانی یا EQ می تواند به موفقیت های مختلفی در زمینه های متفاوت دست یابد. کودک با استفاده از هوش هیجانی می تواند ایده ها و خلاقیت های خود را از طریق درک احساسات خود بیان نماید و از این رو بیان ساده تری از مسائل به وجود خواهد آمد که در دایره ارتباطات کودکان شما نیز تأثیرگذار است.
این امر می تواند در موفقیت های بعدی زندگی وی موثر باشد. در زیر به بررسی عواملی پرداخته شده است که با استفاده از هوش هیجانی می توانید به آن‌ها دست پیدا کنید.


• سواد عاطفی که در واقع قدرت شناخت احساسات خود و دیگران است.
مدیریت احساسات در هوش هیجانی یا EQ می تواند به کودکان شما در کنترل احساسات مختلف کمک نماید.
• ایجاد همدلی یکی از مواردی است که با استفاده از هوش هیجانی می تواند در اشتراک گذاشتن احساسات کودک با دیگران موثر باشد.
هوش هیجانی با ایجاد انگیزه در کودک او را وادار می نماید که به اهدافی که تعیین نموده است برسد.
• با استفاده از هوش هیجانی ارتباط با دیگران و حتی والدین می تواند برای کودکان بسیار راحت و آسان باشد به نوعی که کودک از خردسالی می تواند یک زندگی اجتماعی را تجربه نماید.
• به کمک EQ استرس و مسائل تنش زا در کودکان کاهش خواهد یافت.
• هوش هیجانی می تواند مهارت های اجتماعی افراد را افزایش داده و در ایجاد اعتماد به نفس و روحیه شاد و سالم نقش مهمی را ایفا نماید.

تأخیر در رشد گفتاری غالباً قبل از اختلالات یادگیری و خواندن رخ می دهد. شواهدی وجود دارد که اختلالات یادگیری از دو سالگی شروع می شود. این اختلالات غالباً همراه با ضعف هماهنگی، حرکات تکراری، ضعف حافظه، و ناتوانی در تکمیل تابلو شکل و نقاشی کشیدن رخ می دهند.

اختلال یادگیری در کودکانچگونگی ایجاد هوش هیجانی در کودکان توسط والدین


• والدین می توانند در مورد آنچه کودک احساس می کند با او گفت و گو نموده و به او کمک کنند تا احساس های متفاوت خود را تشخیص داده و به درستی بشناسد تا به راحتی با آن‌ها روبرو شود.
• والدین باید با دقت به علاقه کودکان خود گوش دهند و آن‌ها را در مسیر رسیدن به خواسته هایشان تشویق کنند تا این‌گونه کودکان در مورد خلاقیت های خود بیشتر صحبت نمایند. در واقع والدین باید ذهن منفی کودکان را بهبود بخشند تا دیدگاه مثبتی در آن ایجاد شود.
• والدین با آموزش درست به کودکان می توانند راه حل های مناسبی را برای به چالش کشیدن هوش هیجانی در کودکان تقویت نمایند.
نقش مهد کودک ها در موفقیت کودکان با استفاده از هوش هیجانی


یکی از مکان هایی که کودکان بیشتر زمان خود را در آن می گذرانند به طور قطعی و مشخص مهد کودک ها می باشند. کودکان در مهد کودک ها به روش های مختلفی می توانند خلاقیت های خود را بروز دهند.

با توجه به آموزش هایی که در مهد کودک ها به کودکان داده می شود می توان تا حدود زیادی عنوان کرد که مهد کودک نقش اساسی ای را در افزایش و یا سرکوب هوش هیجانی کودکان بر عهده دارد.
نحوه برخورد مربیان در مهد کودک با کودکان می تواند در ایجاد انگیزه و بوز احساسات و خلاقیت های کودک نقش اساسی داشته باشد.

اگر مربیان در مهد کودک ها نتوانند آموزش ها را به طوری صحیح ارائه دهند و یا روش مناسبی را انتخاب نکنند و یا حتی با برخورد نامناسب خود زمینه های مردم گریزی و انکار احساسات را در کودکان ایجاد کنند در نتیجه هوش هیجانی در کودکان نمی تواند رشد کرده و گسترش پیدا کند.


به دنبال این اتفاقات بخش اعظمی از خلاقیت، ذوق و احساسات کودک از بین می رود؛ در نتیجه این موضوع موجب از بین رفتن هوش هیجانی خواهد شد که می تواند در آینده کودکان تأثیر ناخوشایندی داشته باشد. قطعاً یکی از مشکلاتی که به واسطه این موضوع به وجود خواهند آمد اختلال در ارتباطات او با والدین و یا دیگران خواهد بود.
سرکوب هوش هیجانی کودکان در مهارت های اجتماعی آن‌ها نیز می تواند تاثیرات مخربی را بر جای بگذارد. در واقع بدون هوش هیجانی نمی توان از بخش احساسی وجود خود استفاده نمود. در نتیجه بروز هیجان و خلاقیت نیز بدون هوش هیجانی امکان پذیر نیست.

برچسب ها: اعتماد به نفس در کودکان, مهد کودک شقایق, تقویت هوش کودکان, بهترین مهد کودک های تهران, خلاقیت و کودک, رشد کودک, رشد ذهنی کودک, رشد عاطفه کودک, پرورش خلاقیت کودکان, مهدکودک شقایق, EQ یا هوش هیجانی, هوش هیجانی, ضریب هوشی, موفقیت کودک, اعتماد به نفس, مهدکودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید