مهدکودک شقایق
رابطه با کودک

رابطه با کودک

1 1 1 1 1

شما بعنوان والدین کودکتان باید بدانید که کودکتان در هر سنی نیازهای متناسب با سن خودش را داراست و از این رو بهتر است که حواستان به این نکته باشد که کودک شما پیوسته در حال بزرگ شدن است و این یعنی رابطه شما با کودکتان مدام باید در حال تغییر باشد.

 

قبل از شروع این مقاله، پیشنهاد می کنیم که که مقاله زیر را بخوانید:

مشکلات رفتاری کودکان

 

رابطه در حال تغییر بین شما و کودکتان

تغییر اساسی که در رابطه بین شما و کودک بزرگ شده شما رخ می دهد، از دست دادن تسلط روی اوست؛ به تدریج مهار از دست شما خارج می شود و او سلطه پیدا می کند. شما زور را کنار می گذارید، شانه به شانه او حرکت می کنید تا از درستی حرکت او و خوبی وضعیت او اطمینان حاصل کنید، و آنگاه همچنان که او به تنهایی سرعت می گیرد، هرچه بیشتر از او عقب می مانید.

بنابراین شما با درجات مختلفی از ناراحتی و شادمانی، بسیاری از نقش های خود را از دست می دهید و مجبورید واقعیت از دست دادن مسئولیت، اقتدار، رتبه، و حمایتگری خود و نقش خود به عنوان سر آشپز و ظرفشوی، پول دهنده، وقت نگهدار، تصمیم گیرنده، و داوری برای انتخاب دوستان و فعالیت ها، را بپذیرید.

 

حتماً بخوانید: رشد عاطفی کودکان

 

یاری کردن به فرزند خود در جهت استقلال

شما به تدریج از حق انتخاب برای کودک خود در تمام زمینه های زندگی او محروم می شوید، و باید اجازه دهید ضمن به عهده گرفتن مسئولیت اعمال خود و نتایج آنها، از قدرت انتخاب خودش استفاده کند.

در سن شش سالگی کودک قادر است از عهده بسیاری از نیازهای شخصی و بهداشتی خود بر آید، او پوشیدن و در آوردن لباس هایش و حمام کردن را خودش انجام می دهد و احتمالا فقط برای شستن موهایش به کمک احتیاج دارد. او بایستی بتواند از کتاب های درسی، کیف مدرسه و وسایل ورزشی خود نگهداری کند. در سن هفت یا هشت سالگی کودک شما می تواند حتی در شستن لباسها و سایر کارهایی که به نیازهای خودش مربوط می شود، کمک کند. او می تواند اتاق خود را نیز مرتب نگه دارد و دوست دارد وضعیت خاصی به آن بدهد.

در هشت سالگی کودکتان تمایل دارد لباس ها و بسیاری از فعالیت های فوق برنامه اش را خود انتخاب نماید، و شما باید به ترجیحات او توجه کنید. همچنین او به حدی رسیده است که بتواند پول توجیبی دریافت کند، از آن مراقبت کند، و آزادی عمل وسیعی از نظر تصمیم گیری در مورد چگونگی خرج کردن آن به او داده شود.

در تمام این مدت، اقتدار شما کمرنگ می شود و شما باید از اینکه فرزندی دارید که قادر است به تنهایی فکر کند و استقلال خود را ابراز کند خوشحال باشید و دائما سعی نکنید جلوی او را بگیرید. در سن نه یا ده سالگی تمام کودکان باید از حق اظهار نظر مساوی در خانواده برخوردار باشند و به نظرات آنها گوش فرا داده شود، همواره باید به احساسات، آرزوها، و تمایلات آنها توجه کرد. آنها باید در هر تصمیم گیری که مربوط به خودشان است دخیل باشند، و شما اجازه ندارید از موقعیت برتر خود سوء استفاده کنید.

اولین باری را که یکی از پسرانم، که آن موقع ۱۲ساله بود، با شیوهای منطقی از موضع خود در مقابل من دفاع کرد خوب به یاد دارم. زبان من از خوشحالی بند آمده بود و به او گفتم هروقت چنین عالی از منطق استفاده کند، تقریبا به طور قطع هرچه را که بخواهد، بدون توجه به خواست های من به دست خواهد آورد. این نتیجه فرآیند بلند مدتی بود که از وقتی او در حدود چهار سال داشت آغاز شده بود. از آن موقع به تدریج پسرم را تشویق می کردم به من نشان دهد تا چه اندازه احساس مسئولیت می کند و قدم به قدم درباره آزادی ها، امتیازات، و اختیارات خود تبادل نظر کند.

 

حتماً بخوانید: عوامل مؤثر بر رشد کودک

 

اجتناب از حمایتگری مفرط

بعد از اینکه کودک وظیفه عظیم مراقبت از خود در مدرسه را به عهده گرفت، حمایت مفرط از او غیر منصفانه خواهد بود. بیشتر والدین نمی دانند کودکانشان تا چه اندازه می توانند مستقل باشند و چه موقعیتهای دشواری را می توانند به تنهایی اداره کنند. بسیاری از دختران شش ساله از برادران و خواهران کوچکتر خود نگهداری می کنند و بسیاری از پسران هفت ساله روزنامه فروشی می کنند. حمایتگری مفرط فقط تمایل کودک شما برای استقلال و توانایی مسئولیت پذیری را در او سرکوب می کند. محصور بودن در چارچوب خانه می تواند هرگونه شانس کودک شما برای تحقق توان فردی خود را از بین ببرد.

به تدریج که کودک شما بزرگتر می شود، دلیلی وجود ندارد که شما تنها آشپز با نظافتگر منزل باشید. می توانید طرز تهیه غذاهای ساده را به کودکتان بیاموزید؛ اغلب حتی پسرها به این کار علاقه دارند. به تدریج که فرزندتان بزرگتر می شود، ممکن است حتی بخواهد برای کل اعضای خانواده غذا درست کند، و شاید آشپز قابلی هم بشود. کودک شما بایستی در نظافت اتاق خودش و البته پاکیزه نگهداشتن آن نیز مشارکت داشته باشد، هر چند وسواسی بودن شما در مورد تمیز و پاکیزه بودن اتاق کودک اثر عکس روی او خواهد داشت.

 

حتماً بخوانید: ایمنی کودک

 

تشویق به تصمیم گیری

به تدریج که کودکتان مستقل می شود دیگر نمی توانید دائما به ساعت نگاه کنید و وقت نگهدار باشید؛ او باید بتواند تصمیم بگیرد چه مقدار زمان را برای بودن با دوستان خود، یا خواندن کتاب، یا گوش کردن به موسیقی، البته در چارچوبهای پذیرفته شده، صرف کند. هر قدر بیشتر به فرزندتان مسئولیت بدهید، مسئولیت پذیرتر خواهد شد.

وقتی پای آزادی های فردی به میان می آید در خواهید یافت که هرقدر آزادی عمل بیشتری به فرزندانتان بدهید (مشروط بر اینکه همیشه با تلفن و غیره به شما اطلاع دهند که کجا هستند، زمان بازگشت خود را بگویند، و بگویند آیا می خواهند دنبال آنها بروید یا خیر)، آنها نیز به تدریج به صورت مسئولانه تری عمل خواهند کرد، و این امر به نوبه خود موجب کسب آزادی بیشتری برایشان می شود زیرا به آنها اعتماد پیدا می کنید. باید این موضوع را به آنها بگویید. هر وقت به توافقی که کرده اید پایبند بودند، امتیاز بیشتری به آنها بدهي به این ترتیب دوجانبه بودن قرارداد فیمابین برای آنها جا می افتد.

البته، آزادی و استقلال به انتخاب دوستان نیز تعمیم می یابد. شما نمی توانید دوستان فرزندتان را انتخاب کنید، و اگر چنین کنید در مقابل شما خواهد ایستاد. اظهار مخالفت فکر خوبی نیست، مگر اینکه فرزندتان واقعا مشغول ولگردی با رفقای ناباب باشد، که در آن صورت حتما باید پافشاری کنید. مخالفت کردن با یک دوست خاص صرفا کودک را به سوی او سوق می دهد و باعث می شود فرزندتان مخفی کاری کند. فکر خیلی بهتر این است که به فرزند خود بگویید دوستش را به منزل دعوت کند تا او را بهتر بشناسید. شاید دوست او خیلی بهتر از آنچه شما فکر می کردید باشد. به این ترتیب فرزندتان آزاد منشی شما را احساس می کند و نسبت به مواضع دلسوزانه شما واکنش مثبت نشان می دهد، و در نتیجه آمادگی بیشتری برای تبادل نظر و متقاعد شدن پیدا می کند.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, رشد کودک, رفتار کودک, رابطه با کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید