مهدکودک شقایق
ایمنی کودک

ایمنی کودک

1 1 1 1 1

همه ساله حوادث متفرقه، مرگ هزاران کودک یک تا شش ساله را در سراسر جهان در پی دارد. هشیاری درباره خطرات محیطی برای کودک، می تواند موجب کاهش خطرات و کمک به نجات جان کودکان خردسال شود.

 

قبل از شروع این مقاله، پیشنهاد می کنیم که که مقاله زیر را بخوانید:

بیش فعالی کودکان

 

ایمنی کودک در اتومبیل

کودکان، هنگام سوار شدن به اتومبیل باید همواره در صندلی مخصوص خود بنشینند. صندلی های اتومبیل برای کودکانی تا وزن بیست کیلوگرم مناسب است. برای کودکانی که وزن بیشتری دارند صندلی های پایه دار (بوستر) توصیه می شوند.

صندلی های پایه دار کودک را به گونه ای در خود جای می دهند که کمربند ایمنی به جای آنکه به صورت اریب روی گردن قرار گیرد، روی شانه قرار می گیرد. نوار شانه ای کمربند ایمنی تا زمانی که قد کودک از ۱۲۵ سانتی متر کوتاه تر است، معمولا به خوبی جا نمی افتد. امتیاز دیگر صندلی پایه دار بلند بودن آن است که در نتیجه نقطه دید کودک را بالا می برد و کودک قادر به دیدن مناظر بیرون خواهد بود.

گاهی والدین به جای تهیه صندلی پایه دار (بوستر) قسمت شانه ای کمربند ایمنی را که با جثه کودک هماهنگ نیست، پشت کمر کودک روی پشتی صندلی قرار می دهند. این نحوه قرار گرفتن کمربند و کودک، اثر نگهدارندگی و حفاظتی کمربند ایمنی را کاهش می دهد. استفاده از کمربند ایمنی دامنی، نسبت به کمربند ایمنی شانه ای - دامنی که نوار شانه ای آن پشت کودک قرار داده شده باشد، از ایمنی بیشتری برخوردار است.

 

حتماً بخوانید: خلاقیت و کودک

 

ایمنی کودک در خیابان

قوانین عابر پیاده بسیار واضح و دقیق هستند. کودکان به سرعت و خیلی خوب می آموزند که باید بعد از سبز شدن چراغ مخصوص عابر پیاده از خیابان عبور کنند و نیز یاد می گیرند برای عبور از خیابان باید دست فرد بزرگسالی را بگیرند.

چالش واقعی، به کارگیری همیشگی و مصرانه این قوانین است. گاهی والدین به علت عجله ای که دارند، می خواهند بدون توجه به چراغ راهنمای عابر پیاده از خیابان عبور کنند. برای کودک خردسالی که در حال آموختن این قوانین است، این نوع رفتار متغیر، بسیار گیج کننده و حیرت آور است. آموختن قوانین مسلم و قطعی برای او بسیار ساده تر است.

 

ایمنی کودک در پارک و محل بازی

باید بررسی کرد که وسایل و لوازم بازی در پارک ها دارای لبه های بریده بریده، پیچ های بیرون زده یا پیچ و مهره های بدون حفاظی که ممکن است کودکان را مجروح کنند، نباشند. سطوح زیر تاب ها یا وسایلی که کودکان از آنها بالا می روند باید با چمن، شن یا کفپوش های ایمنی مخصوص پوشانده شود. باید به کودکان آموخت در عبور از کنار تاب ها، برای اجتناب از برخورد با آنها، با فاصله زیاد آنها را دور بزنند.

 

حتماً بخوانید: رشد ذهنی کودک

 

ایمنی کودک در آب

کودکانی که نزدیک آب بازی می کنند باید همیشه تحت مراقبت باشند، حتی کودکانی که شنا را آموخته اند در مواردی اضطراری از غرق شدن مصون نیستند. آنها را حتی برای مدت کوتاهی، مثلا جواب دادن تلفن یا باز کردن در، نباید تنها گذاشت، زیرا ممکن است حتی در گودالی به عمق چند سانتی متر خفه شوند. گزارش هایی مبنی بر خفه شدن کودک در سطل آب دریافت شده است!

استخرها باید نرده کشی و سرپوشیده باشند. لوازمی مانند میز و صندلی را که کودکان احتمالا برای بالا کشیدن خود از نرده های استخر از آن استفاده خواهند کرد، باید از کنار استخر و دسترس کودکان دور کرد. درها و پنجره های منتهی به محوطه استخر باید به قفل و سیستم زنگ خطر مجهز شوند. وسایل ایمنی، مانند وسایل نجات غریق مجهز به طناب و میله ای به طول حداقل 3.5 متر باید در کنار استخر در دسترس قرار داشته باشد. وجود یک دستگاه تلفن نیز بسیار مفید است. زیرا در صورت لزوم، نیازی به دویدن به داخل منزل برای برقراری تماس سریع تلفنی نخواهد بود و در موارد اضطراری نیز مفید خواهد بود. فهرستی از شماره های ضروری را در دسترس قرار دهید تا در صورت نیاز بتوان کمک فوری طلبید.

 

ایمنی کودک در آشپزخانه

کودکان باید از خطرات کبریت، آتش، فندک های سیگار و اشیای داغ آگاه و در مورد آنها هشیار باشند. استفاده از شعله های عقبی اجاق گاز هنگام آشپزی، خطر دسترسی کودک به سطح اجاق و پایین کشیدن دیک و قابلمه و سرازیر کردن محتویات آنها را بر روی خود کاهش می دهد. برگرداندن دسته های دیگ و قابلمه به سمت راست یا چپ روی اجاق، چنگ زدن و قاپیدن آنها را برای کودک مشکل تر می کند.

کیسه های پلاستیکی، خطر بالقوه خفگی را برای کودک ایجاد می کنند. آنها را باید در محلی مناسب نگهداری کرد تا در دسترس کودکان نباشند، لوازم برقی خانگی را هنگامی که مورد استفاده قرار ندارند، از برق جدا کنید و آنها را در جای مناسبی نگه دارید. این کار از مجروح شدن کودکان توسط وسایلی مانند چرخ گوشت، مخلوط کن و در قوطی بازکن برقی پیشگیری می کند.

 

حتماً بخوانید: تاثیر ترتیب تولد بر ویژگی های شخصیتی

 

فرآورده های خانگی

فرآورده های خانگی باید در ظروف و بسته بندی های اولیه خود نگهداری شوند. استفاده از بطری های نوشابه یا سایر قوطی ها و جعبه های مواد غذایی برای نگهداری سایر مواد ممکن است کودک را به اشتباه اندازد و او را سردرگم کند.

فرآورده هایی مانند حشره کش ها، نفت سفید، گاز فندک، براق کننده های چوب، روغن تربانتین، رنگ، محلول های سفید کننده، حلّال ها و بعضی از لوازم آرایشی دارای موادی هستند که اگر کودک آنها را بخورد، خطر آفرین هستند. این مواد باید در محلی که در آن قفل می شود و جدای از موادی که مصرف خوراکی دارند، نگهداری شوند. است

شربت های دارویی باید در شیشه های اصلی و اولیه که دارای درپیچ های مخصوص هستند نگهداری شوند؛ در پیچ هایی که کودک قادر به باز کردن آنها نباشد. داروها را نباید روی قفسه آشپزخانه، پاتختی کنار تختخواب، میزهای مختلف در گوشه و کنار منزل و سایر محل هایی که در دسترس کودکان هستند، قرار داد. این مواد را باید در محل هایی که می توان در آنها را قفل کرد نگهداری شوند. ممکن است افرادی که با کودکان سروکار دارند، مدتی را در منزل شما اقامت کنند. در این صورت باید به این نکات توجه بیشتری داشته باشید.

هرگز دارو را به عنوان شیرینی و آبنبات به کودک ندهید تا او آنها را بدون دردسر و ناراحتی مصرف کند. بسیاری از مصارف نادرست و نابجای دارو هنگامی پیش می آید که کودک قرص های خوش رنگ و ظاهر فریب را با شکلات های خوشمزه اشتباه می گیرد. داروهای قدیمی و تاریخ مصرف گذشته را باید از بین برد.

والدین باید درباره نوع گیاهی که در منزل نگهداری می شود نیز دقت کافی داشته باشند. بعضی گیاهان برگ ها یا دانه های میوه مانند سمی دارند و گاهی کودکان در ضمن بازی و تظاهر به حیوان بودن یا زندگی در جنگل یا جزیره دورافتاده ای، برگ های گیاهان خانگی را می خورند.

کودکان تحت تأثیر ابزار آلات مورد استفاده بزرگسالان مانند قیچی، چاقو و مته های برقی قرار می گیرند. شدت این تأثیر به حدی است که نمی توانند منتظر فرصت مناسب برای استفاده از آنها بمانند و به استقبال خطر می روند. آنها باید استفاده از این ابزارآلات را با نوع کوچک و ایمن و کودکانه آن تمرین کنند. این وسایل را به علت وسوسه انگیز بودنشان، باید در محلی دور از دسترس کودکان قرار داد.

بعضی از مواد و اشیای عادی منزل نیز خطرات بالقوه خفگی برای کودک دارند، از جمله ذرت بو داده، آب نبات، دانه و هسته میوه ها، تیله های شیشه ای، سکه های مختلف و چیزهایی از این قبیل. این اشیا باید دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. باید به کودکان آموخت به هنگام خوردن یا نوشیدن بنشینند و ندوند و بازی نکنند. غذاخوردن به حالت عادی، احتمال خفگی را کاهش می دهد.

در نزدیکی محل خواب اعضای خانواده باید دستگاه تشخیص دود تعبیه شود.

 

ایمنی اسباب بازی

والدین باید به اسباب بازی هایی که لبه های تیز یا قسمت های گردان دارند که ممکن است به چشم های کودک صدمه بزنند، توجه کافی داشته باشند مواد مورد استفاده در نقاشی و کاردستی باید «غیرسمی» باشند. والدین باید تعادل چرخ های اسباب بازی های چرخدار را بررسی و نقایص احتمالی آنها را برطرف کنند. کودکان تنها باید تحت نظارت و مراقبت یک بزرگسال مجاز به استفاده از اسباب بازی برقی باشند.

کودکان هنگام دوچرخه سواری - چه به تنهایی و چه به عنوان مسافر همراه - باید از کلاه ایمنی استفاده کنند. عادت به استفاده از کلاه ایمنی در سنین پایین تر، موجب مقاومت کمتری در آینده در این مورد خواهد شد. بزرگسالانی که از کلاه ایمنی استفاده می کنند می توانند الگوی خوب و زنده ای برای کودکان باشند.

 

حتماً بخوانید: بازی های کودکان

 

ایمنی کودک در برابر بیگانگان

کودکان در مورد چگونگی رفتار با غریبه ها به مقررات و قوانین شفاف و صریحی نیاز دارند. باید به آنها تذکر داده شود که هرگز هیچ نوع غذا یا تنقلاتی را از افراد ناشناس نپذیرند. در اماکن عمومی، کودکان باید در نزدیکی و کنار آشنایانشان باقی بمانند و هرگز از آنها دور نشوند یا سوار اتومبیل افراد ناشناس نشوند.

باید به کودکان هشدار داده شود که اغلب اوقات، غریبه ها از ترفندهای بسیار ماهرانه و فریبکارانه ای استفاده می کنند. ممکن است به کودک بگویند پدر یا مادرش مجروح شده یا بیمار است و از کودک خواسته است با شخص غريبه نزد او بیاید. حتی ممکن است تظاهر کنند که در جستجوی سگ یا گربه دست آموزشان هستند و برای پیدا کردن آن از کودک کمک بخواهند.

کودکان همچنین باید بدانند اندامشان خصوصی و متعلق به خود آنهاست و هیچ فردی جز پزشک و امثال او، مجاز نیست بدن و عضو تناسلی آنان را لمس کند. کودکان باید بدانند در هر موقعیتی که احساس ناخوشایندی به آنان دست می دهد، حق و اجازه «نه» گفتن را دارند. کودکان را باید تشویق کرد اگر از سوی فرد یا افراد ناشناسی مورد اذیت و آزار قرار می گیرند یا از آنان کاری برخلاف میلشان خواسته می شود، موضوع را فورا با والدین خود در میان بگذارند.

هدف از این پیش آگاهی ها ترساندن کودک نیست. هدف اصلی از این کار اطمینان بخشیدن مجدد است. والدین به این ترتیب خواسته و تمایل قلبی خود را به حمایت از کودک و در امان نگهداشتن او بیان می کنند.

 

حتماً بخوانید: رشد عاطفی کودکان

 

ایمنی کودک در برابر حیوانات خانگی

کودکان عموماً عاشق حیوانات هستند و ایمنی مناسب در برابر حیوان خانگی، شکوفا شدن روابط آنان با حیوانات را تضمین خواهد کرد. باید به کودکان آموخت با احتیاط تمام به حیوانات نا آشنا نزدیک شوند و قبل از نوازش کردن حیوان دست آموز، از صاحب حیوان، درباره روحیات و وضعیت حیوان سؤال کنند. به کودکان بیاموزید قبل از هر نوع حرکتی برای لمس حیوان، بی حرکت بمانند و اجازه دهند حيوان او را بو بکشد و تماشا کند. کودکان در مورد حیواناتی که مشغول خوردن هستند یا خوابیده اند یا از توله هایشان مراقبت می کنند باید دقت خاصی به عمل آورند.

بیشتر مقررات و قوانین ایمنی، بازتابی از عقل سلیم و درایت افراد هستند و رعایت آنها موجب کاهش صدمات و مرگ های ناخواسته و بی دلیل می شود.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, ایمنی کودک, مراقبت از کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید