مهدکودک شقایق
تاثیر ترتیب تولد بر ویژگی های شخصیتی

تاثیر ترتیب تولد بر ویژگی های شخصیتی

1 1 1 1 1

همه ما می دانیم و متوجهیم که فرزندان یک خانواده تفاوت های مهم و اساسی با یکدیگر دارند و این تفاوت ها اکثراً ناشی از ترتیب به دنیا آمدن فرزندان است. فرزند اول قطعا با فرزند آخر تفاوت های شخصیتی فاحشی دارد و این تفاوت ها حتی در فرزندان میانی نیز دیده می شود.

 

حتماً بخوانید: بازی های کودکان

 

نوبت تولد کودک در خانواده (اینکه او فرزند چندم است)

نمی توان گفت بهترین موقعیت را در خانواده، فرزند چندم دارد. فرزند ارشد خانواده در محیطی رشد می کند که کودک در مرکز آن قرار دارد و در آن، نسبت به بچه هایی که بعدتر به دنیا می آیند، فعالیت های خانواده بیشتر بر روی او متمرکز است. فرزند اول خانواده در جریان رشد و تکامل خود از راهنمایی و کمک بیشتری برخوردار است، در طي طفولیت زبان پیچیده تری را از والدینش می آموزد، و به علت فشار پدر و مادر بر او، معمولا بیش از بچه های بعدی به موفقیت دست می یابد. فرزند اول معمولا بهتر توسط بزرگترها پذیرفته می شود، و چون هماهنگی بیشتری با انتظارات اجتماعی دارد، آمادگی بیشتری برای پذیرش نقش رهبری دارد. از طرف دیگر مهارت والدین در مورد نقش پدر و مادری خود در ارتباط با فرزند اول کمتر و تمایل آنها به مداخله، اجبار، محدود کردن، و استفاده بیشتر از انضباط اجباری و تنبیهات مختلف نسبت به بچه های بعدی بیشتر است. این امر ممکن است منجر به این شود که فرزندان اول احساس اضطراب بیشتری را از والدین خود دریافت کنند، به عبارت دیگر دائما از خود می پرسند «آیا کار من درست است؟». با این حال تقریبا شکی وجود ندارد که اگر فرزندان بعدی هم به اندازه فرزند اول مورد راهنمایی و توجه قرار گیرند، احتمالا به همان اندازه موفق و از نظر اجتماعی مقبول خواهند بود.

تأثیر جایگاه کودک در خانواده به سرعت پایدار می شود و تأثیر شگرفی بر سازگاری شخصی و اجتماعی کودکان در سنین بالاتر می گذارد. به عنوان مثال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فرزندان اول بیشتر از فرزندان بعدی به سلامتی خود توجه دارند و در بزرگسالی بیشتر به پزشک مراجعه می کنند. آنها همچنین معمولا محتاط ترند و کمتر ریسک می کنند.

 

حتماً بخوانید: خلاقیت و کودک

 

تاثیر نوبت تولد یک شخص در بزرگسالی

مشخص شده است که جایگاه کودک در خانواده تأثیر بسزایی در نحوه ساز کاری بزرگسالان در امر زناشویی دارد. دلیل این امر این است که ما در دوران کودکی یاد می گیریم نقش های معینی را در خانه ایفا کنیم و پس از ازدواج هم آن نقش ها را ادامه می دهیم. به عنوان نمونه، بهترین سازگاری زناشویی در مواردی دیده شده است که شوهری که بزرگترین برادر در خانواده خود بوده با زنی که از خواهران کوچکتر خانواده خود بوده است ازدواج می کند. اگر این جایگاه معکوس شود ممکن است سبب ایجاد اصطکاک گردد زیرا در این صورت زن دوست دارد بر شوهرش چنانکه در مورد برادر کوچکتر خود عمل می کرده است، مسلط باشد. در ازدواجی که زن و شوهر هر دو فرزند اول هستند، امکان دارد رابطه ای پربرخورد در اثر تلاش هر یک برای تسلط بر دیگری، شکل بگیرد.

 

حتماً بخوانید: رشد ذهنی کودک

 

تاثیر تعداد کودکان بر رشد آنها

تعداد کودکان خردسال در خانواده تأثیر مهمی بر رشد و تکامل کودک دارد. کودکانی که چند خواهر و برادر خردسال دارند، مجبورند توجه والدین را با آنها قسمت کنند. اگر کودکی ضعیف تر باشد ممکن است سهم اصلی توجه والدین نصيب او شود و سایرین نسبت به «نورچشمی» بودن او حساس شوند. در این صورت رقابت، چشم و هم چشمی احساسات منفی، و رنجش در بین بچه ها اوج می گیرد. به علاوه، ممکن است کودک ضعیفتر گرفتار یک الگوی شخصیتی تابع، همراه با احساس بی کفایتی و مظلومیت گردد. در حالی که فرزند قوی تر ممکن است احساس کند. نسبت به او تبعیض شده و یاد می گیرد نقش رهبر را ایفا کند.

در خانواده های پرجمعیت فضا و امکانات کمتری وجود دارد. بچه ها دائماً با یکدیگر آمیخته اند و انتظار می رود با یکدیگر بازی کنند، اسباب بازی ها و دوستان مشترک داشته باشند و لباس یکسان بپوشند حتی اگر یکی پسر و دیگری دختر باشد. این امر آشکارا رشد شخصیت و فردیت کودک را سرکوب می کند. فاصله گذاری بین بچه ها ضروری است. در صورت امکان، زمان مطلوب که کودک بایستی قبل از تولد خواهر یا برادر دیگر، به تنهایی با والدین خود سپری کند ۲ تا 2.5 سال است.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, رشد کودک, شخصیت کودک, تاثیر ترتیب تولد بر ویژگی های شخصیتی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید