مهدکودک شقایق
اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری در کودکان

1 1 1 1 1

تأخیر در رشد گفتاری غالباً قبل از اختلالات یادگیری و خواندن رخ می دهد. شواهدی وجود دارد که اختلالات یادگیری از دو سالگی شروع می شود. این اختلالات غالباً همراه با ضعف هماهنگی، حرکات تکراری، ضعف حافظه، و ناتوانی در تکمیل تابلو شکل و نقاشی کشیدن رخ می دهند.

تأخیر در یادگیری خواندن معمولاً جزئی از طیف وسیعتری از اختلالات یادگیری، مثل اشکال در هجی کردن، نوشتن و یادگیری زبان است. این اختلال زبانی مرکب را که غالباً ديسلكسی (اختلال در خواندن) نامیده می شود می توان به این صورت تعریف کرد که سن خواندن کودک دو سال یا بیشتر از سن عقلی او پایین تر است.

تأخیر در خواندن ممکن است فقط یک تفاوت طبیعی با دیگر افراد باشد که تقریباً همیشه سابقه خانوادگی دارد و الزاماً به معنی عقب ماندگی ذهنی نیست. با این حال، کودکی که از نظر ذهنی کند است، معمولاً از نظر یادگیری خواندن بیش از سایر قسمت های دروس مدرسه عقب است. مشخصه های شایعی که همراه با عقب افتادگی در خواندن دیده می شوند عبارت اند از وسعت توجه کوتاه، پر فعالیتی بی هدف، اشکال در تمرکز، تکانشگری، پرخاشگری و بی دست و پایی، درک بصری کودک نیز بایستی آزموده شود.

 

حتماً بخوانید: قوه تخیل کودکان

 

هرگز نباید به یک کودک برچسب دیسلکسی (اختلال در خواندن) زد مگر اینکه این تشخیص به کمک مشاوره کارشناسی روانشناختی تأیید شده باشد. تقریبا همیشه سابقه همان مشکل یا لااقل یک اختلال یادگیری در خانواده کودک وجود دارد. شیوع دیسلکسی در پسرها چهار برابر دخترهاست و تقریبا همیشه در دوقلوها در هر دو نفر دیده می شود. گاهی اوقات اشکالاتی از نظر وضعیت دو نیمه بدن یعنی چپ دست یا دو دست بودن و گرایش به خواندن معکوس حروف (از چپ به راست) دیده می شود.

عوامل متعددی سبب تشدید دیسلکسی می شوند، از جمله سن والدين، فقر و بیکاری، فقدان مطالب مناسب برای مطالعه در کودکی، عدم گفتگوی دوطرفه با کودک، کشمکش های خانوادگی، سوء رفتار با کودک، سوء استفاده جنسی، زندگی کردن کودک فقط با پدر یا فقط با مادر، یا هر علت دیگر احساس عدم امنیت. عوامل مربوط به مدرسه عبارت اند از ضعف تدریس، فقدان انگیزه، و غیبت از مدرسه. تدریس ضعیف یا توأم با ایرادگیری ممکن است کودک را متقاعد کند که قادر به خواندن نیست و بنابراین از تلاش کردن دست بکشد، آنگاه آموزگاران ممکن است برچسب ضعف در خواندن به کودک بزنند و او حقیقتا همینطور شود. به این ترتیب پیش داوری تبدیل به ناتوانی در خواندن می شود.

دیسلکسی احتمالا به وضعیت جوامع غربی مربوط است، زیرا در غرب ده بار شایعتر از شرق است، علیرغم این واقعیت که زبان چینی الفبایی با حدود پنجاه هزار حرف دارد که استفاده از ده هزار حرف آن متداول است.

 

حتماً بخوانید: آموزش زبان انگلیسی در مهد کودک شقایق

 

رفتار با کودکان دارای اختلال یادگیری

بسیاری از کودکان به تدریج که بزرگتر می شوند، بدون هیچ نوع کمک خاصی از شر مشکلات دیسلکسی (ناتوانی در خواندن رها می شوند، هرچند برخی از آنها در تمام طول زندگی با مشکلات خفیف هجی کردن دست به گریبان هستند. با این حال به متخصص مراجعه کنید آموزگار کودکان در مدرسه با مدیر مدرسه می تواند شما را به یک روانشناس یا معلم خاصی که در آموزش ترمیمی برای کودکان ناتوان از خواندن تجربه دارد معرفی کند. شاید لازم باشد کودک شما تا چند سال هر هفته چند روز بعدازظهر در کلاس های ویژه حضور یابد.

هیچ چیز نمی تواند جای حمایت و اشتیاق شما را برای دروس اختصاصی، پیشرفت و موفقیت کودکتان بگیرد. به یاد داشته باشید که هر نوع آموزش ترمیمی که به کار گرفته شود، کودک شما در این مورد کاری نمی تواند بکند و این امر مربوط به شیطان یا تنبل و کودن بودن او نیست. به کودکتان بگویید که بسیاری از افراد مشهور و برجسته ای که موفقیت های چشمگیری کسب کرده اند، مشکلاتی دقیقاً مانند او داشته اند. در مورد اگوست رودن که یکی از بزرگترین مجسمه سازان تاریخ است در کودکی گفته می شد «بدترین شاگرد مدرسه است». پدرش می گفت: «پسر من یک کودن به تمام معناست»، و عمویش عقیده داشت «او آموزش ناپذیر است». رودن در سراسر زندگی خود نتوانست کلمات را درست هجی کند ولی این موضوع مانع از آن نشد که در حرفه انتخابی خود سرآمد شود.

 

حتماً بخوانید: اعتماد به نفس در کودکان

 

موسسات توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری حمایت، راهنمایی و اطلاعات لازم در مورد مدارس محلی و گروه های خودیاری را که در آنجا با مشکل کودک و والدین او با همدردی و شکیبایی برخورد می شود، در اختیار والدین کودکان مبتلا به دیسلکسی قرار می دهد. این موسسات جزوه ها و کتاب هایی را نیز در اختیار والدین قرار می دهد که به آنها کمک می کند کودک خود را درک و از او مراقبت کنند.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, رشد کودک, ابزارهای یادگیری کودک, اختلال یادگیری در کودکان

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید