مهدکودک شقایق
خلاقیت و کودک

خلاقیت و کودک

1 1 1 1 1

خلاقیت یکی از ویژگی هایی است که انسان را از سایر مخلوقات خداوند متمایز می کند. خلاقیت عامل اصلی پیشرفت آدمی بوده و این ویژگی از کودکی در انسان شکل می گیرد و با تمرین و ممارست، می توان خلاقیت کودک را پروش داد.

یک انسان با تفکر خلاقانه، توانایی حل مسئله بالاتری نسبت به سایر افراد دارد و با بینش متفاوت خود نسبت به مسائل، همواره راهکارهای متفاوتی ارائه می دهد و گامی جلوتر از افراد دیگر برداشته و موفقیت های افزون تری کسب می کند. با نگاهی کوتاه به زندگینامه اکثر افراد موفق و معروف متوجه می شویم که تقریبا همه آن ها در یک خصوصیت مشترک هستند و آن هم خلاقیت است.

در واقع این خلاقیت و پشتکار است که آدمی را موفق می کند. اما خلاقیت یک ویژگی ذاتی است یا اکتسابی؟ آیا تمامی انسان های خلاق، از ابتدا خلاق بوده اند؟ یا با انجام برخی کارها، این ویژگی را در خود بوجود آورده و رشد دادند؟

ما در این مقاله قصد داریم تا خلاقیت کودکان را مورد بررسی قرار دهیم و پی ببریم که با انجام چه روش ها و کارهایی می توانیم این ویژگی را در کودکان رشد دهیم تا کودکی خلاق داشته باشیم. پس ادامه این مقاله جذاب را از دست ندهید.

ما در این مقاله جذاب و خواندنی از سری مقالات مهد کودک شقایق قصد داریم تا در مورد خلاقیت و کودک و راه های پرورش خلاقیت کودکان بپردازیم؛ پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

 

حتماً بخوانید: تقویت هوش کودکان

 

خلاقیت در کودکان

خلاقیت در واقع به مجموعه ای از اقدامات و ایده های نو گفته می شود که جرقه های یک تفکر خلاق از دوران کودکی شروع می شود. کودکان به دلیل وجود تازگی های زندگی که در نگاهشان وجود دارد، بسیاری از مسائل را از جنبه ای نو و جدید نسبت به بزرگترها می بینند. تازگی زندگی برای کودکان سبب می شود که بسیاری از وجوه زندگی برای آنها ناشناخته باشد و در برخورد با آنها از خلاقیت بیشتری بهره مند باشند. در این بین، نقش والدین برای شناخت این خلاقیت و رشد و پرورش آن، بسیار زیاد و پررنگ است.

کودکان تقریبا تا سن ۴ یا ۵ سالگی بیشتر به شناخت جنبه های زندگی از طریق مشاهده و آزمون و خطا می پردازند. این دقیقا همان زمانی است که وظیفه پدر و مادر کودک برای شناخت جوانب خلاقیت کودک خود و تلاش برای رشد این استعداد شروع می شود.

بسیاری از والدین تصور می کنند که برای رشد و پرورش خلاقیت کودکان خود باید که هزینه های مالی گزافی را خرج کنند اما این تصور اساساً غلط است. در واقع رشد این استعداد به کمترین هزینه نیاز دارد و در مقابل، به اختصاص دادن زمان زیاد و توجه خوبی وابسته است.

یکی از شیوه های رشد خلاقیت کودکان، قرار گرفتن در بین سایر همسن و سالان خود است. از این رو، مهد کودک در زمینه رشد خلاقیت کودکان بسیار کارآمد است. امروزه مسئله خلاقیت کودکان از موضوعات بسیار مهم در آموزش های قبل از مدرسه است که مهدهای کودک نقش مهمی در این زمینه دارند. مهد کودک ونوس با داشتن کادری مجرب و کارآزموده، با در نظر گرفتن فعالیت های خلاقانه، نگاه ویژه ای به رشد و پرورش تفکر خلاق کودک شما دارند.

 

حتماً بخوانید: دوست یابی کودکان

 

۱۵ راه پرورش خلاقیت کودکان

در ادامه مقاله قصد داریم که مجموعه فعالیت هایی که والدین در منزل و مربیان مهد کودک می توانند برای پرورش خلاقیت کودکان انجام دهند را معرفی کنیم.

  • بگذارید کودک شکست بخورد

از انجام فعالیت های جدید و تازه کودکان خود نترسید و بگذارید تا تنهایی بسیاری از کارهای جدید را امتحان کنند و شکست بخورند. چون طبق مطالعات روانشناختی کودکان، کودکانی که از شکست خوردن می‌ترسند کمتر خلاقیت از خود نشان می‌دهند. اگر کودک شما از اشتباه کردن می‌ترسد، به او بگویید: "باز هم سعی کن انجامش دهی."

  • کنجکاوی کودک را جدی بگیرید

کودکان در سنین ۳ تا ۶ سال، سوالات بسیار زیادی در همه زمینه ها می پرسند. حق دارید اگر گاهی از سوالات بی پایان کودکانتان کلافه شوید ولی همین سوال های کودکانه تاثیر بسزایی در رشد خلاقیت کودکان دارد؛ بنابراین حوصله پیشه کنید و با صبوری به سوالات آن ها پاسخ دهید. وظیفه پدر و مادر است که هنگام طرح سوال کودکان، صبر و حوصله از خود نشان بدهند و با طرح پیشنهاداتی مثل "من نمی دونم! بنظرت چجوری می تونیم جوابشو پیدا کنیم؟" برای پیدا کردن جواب سوال همراه کودکان، خلاقیت را در کودک خود پرورش دهند.

 

حتماً بخوانید: اعتماد به نفس در کودکان

 

  • بگذارید کودک وسایل خود را بهم بریزد

تحقیقات علمی ثابت کرده است که افراد شلخته، خلاقتر از افراد مرتب هستند. هنگام بازی و تفریح کودک خود، او را بخاطر بهم ریختگی وسایل و اسباب بازی هایش دعوا نکنید و در عوض پس از بازی کودک، به او پیشنهاد همکاری براری جمع کردن وسایلش را بدهید تا در کنار خلاقیت، مسئولیت پذیری و نظم را به او یاد داده باشید. یک مکان امن و راحت برای کثیف کاری کودکان در نظر بگیرید که کودکان بتوانند در آن از هر نوع وسیله هنری استفاده کنند. کاغذ و مقوا، مداد شمعی، گچ، مارکر، چسب، برچسب، رنگ انگشتی و گل رس در اختیار کودک قرار دهید و اجازه بدهید همه خلاقیتش را نشان بدهد.

برچسب ها: مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران, خلاقیت و کودک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید