مهدکودک شقایق
اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

1 1 1 1 1

اعتماد به نفس در کودکان از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشیم. اعتماد به نفس در کودکان زمینه ساز اعتماد به نفس در سال های آینده هر فردی است.

اعتماد به نفس در کودکان همانند اعتماد به نفس در بزرگسالان نشأت گرفته از احساسات خوبی است که فرد از مجموعه اعمال و رفتار خود دارد. اعتماد به نفس در کودکان نیز باعث می شود که کودک نسبت به خود احساس خوبی داشته باشد و برای انجام هر کاری خود را آماده ببیند. بنابراین این وظیفه هر پدر و مادری است که با انجام مجموعه ای از اقدامات موجب ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود شوند و با این کار، سلامت روانی و موفقیت او را زمینه ساز شوند.

ما در این مقاله جذاب و خواندنی از سری مقالات مهد کودک شقایق قصد داریم تا در مورد اعتماد به نفس کودکان و شیوه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان بپردازیم؛ پس با ادامه این مقاله همراه باشید.

 

اعتماد به نفس در کودکان از کی شروع می شود؟

شاید جالب باشد بدانید که اعتماد به نفس در کودکان از اولین احساساتی است که شکل می گیرد! درست از زمانی که کودک یاد می گیرد که به اطراف خود توجه کند، از این توانایی خود شاد می شود و از اعتماد به نفس سرشار خواهد شد. یا مثلاً وقتی برای اولین بار شروع به راه رفتن می کند، از اینکه پس از بارها شکست و زمین خوردن، توانسته که راه برود، سرشار از اعتماد به نفس می شود. در همين دوران است که كودك يك خودپنداري براساس ارتباط با ديگر افراد خلق می کند. به همين دليل است كه نقش والدين در كمك به كودك براي افزایش اعتماد به نفس در کودکان بسیار مهم است.

 

حتما بخوانید : خدمات مهد کودک شقایق

 

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

همانطور که گفته شد، کودکان با شکست خوردن، دوباره تلاش کردن و پیروز شدن، اعتماد به نفس خود را بالا و پایین می کنند. هما هرچه کودکان بزرگ می شوند، چالش های پیش رو نیز بزرگتر می شوند مثل ارتباط برقرار کردن با افراد جدید و دوست یابی با کودکان دیگر. بنابریان نقش والدین در حفظ اعتماد به نفس بالای کودک خود بسیار پررنگ تر از قبل می شود. اگر کودک شما تا یک یا دو سال پیش با دستیابی به یک سری از توانایی ها اعتماد به نفس خود را بالا می برد، حالا در سنین ۴ یا ۵ سالگی تنهایی نمی تواند به موفقیت های جدید و مهم دست یابد تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهد. در ادامه به معرفی چند راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان می پردازیم:

 

  • به ویژگی های درونی بیشتر اهمیت بدهید

همیشه پدر و مادرها و نزدیکان کودک و یا حتی کسانی که کودک را برای بار اول مشاهده می کنند، با جملاتی از قبیل "چه دخترخانم خوشگلی!" ، "چه آقاپسر خوشتیپی!" و... از کودک به اصطلاح تعریف می کنند. این جملات شاید اعتماد به نفس کودک را در ظاهر افزایش بدهند اما در واقع این اعتماد به نفس، کاذب خواهد بود! بنابراین بهتر است از هوش، استعداد و خلاقیت کودکان بیشتر تعریف کنیم و در واقع، ویژگی های درونی و استعدادهای کودک را برای او ارزشمند جلوه دهیم.

 

  • عشق، علاقه و توجه خود را به کودک نشان دهید

برای کودک، عشق و علاقه و توجه شما به او بزرگترین و ارزشمندترین چیز است. او همواره، پس از انجام حتی کوچکترین کاری، منتظر عکس العمل مناسب از جانب شماست. برای مثال وقتی نقاشی می کشد و یا با خمیربازی، مجسمه ای می سازد، منتظر است که شما از او تعریف و تمجید کنید. بنابراین یادتان باشد که حتی پس از یک روز سخت هم بهترین رفتار را در برابر کارهای کودکتان داشته باشید.

 

  • بگذارید گه کودک اشتباه کند

این ضرب المثل کاملا درست است که "شکست، مقدّمه پیروزی است" بنابراین اگر کودک شما در انجام کاری اشتباه کرد، او را سرزنش نکنید؛ بلکه با منطق و صحبت کردن سعی کنید تا به او بفهمانید که راه درست کدام است. حتی بهتر است که هر زمان خودتان نیز کار اشتباهی انجام دادید، به آن اقرار کنید تا کودک یاد بگیرد که نباید از اشتباه کردن و شکست خوردن بترسد.

 

  • مهارت های کوچک و جدیدی را به کودک بیاموزید

شاید شما ندانید که شستن ظروف شام، کاشتن یک گیاه در باغچه و بسیاری از کارهای به ظاهر کوچک و بی اهمیت با همکاری کودکتان، چه اعتمادی به نفس بالایی در کودک ایجاد می کند. کودکان همواره مشتاقند تا به والدینشان در کارهای به اصطلاح خودشان "بزرگانه" کمک کنند. پس با کمی مدارا و خوش رویی و صبر می توانید بسیاری از کارهای کوچک را با کودکانتان انجام دهید تا به افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود کمک کنید.

 

  • به حرف های کودک خوب گوش کنید

یکی از بهترین و ساده ترین شیوه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان این است که به حرف هایش به دقت گوش کنید. کودک وقتی می بیند که پدر و مادر به حرف هایش گوش می کنند، اعتماد به نفسش افزایش می یابد و بعدها هیچ مشکلی برای حرف زدن با دیگر افراد نخواهد داشت.

برچسب ها: اعتماد به نفس در کودکان, افزایش اعتماد به نفس کودکان, مهد کودک شقایق, بهترین مهد کودک های تهران

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید